Dwanaście pociągów dla PKP – umowa warta ponad miliard złotych

PKP Intercity podpisało umowę ze Stadler Polska na ponad miliard złotych. Chodzi o kupno 12 elektrycznych pociągów. Pierwsze dwa mają trafić do nas w przeciągu 18 miesięcy. Nowoczesne środki transportu mają na celu polepszenie i usprawnienie podróżowania, które w naszym kraju czasami odbywa się w różnych warunkach. Zobaczcie jakie szykują się zmiany.

Nowe pociągi w Polsce

Wygląda na to, że podróżowanie pociągami może zmienić się na lepsze, gdyż władze podjęły pewne kroki. Niedawno podpisano umowę w sprawie zakupu 12 nowych elektrycznych pociągów. Kontrakt o wartości ponad miliarda złotych, ma zapewnić w pewnym stopniu lepszy komfort podróżowania.

Co ciekawe, w przeciągu 18 miesięcy mają trafić do Polski dwa pociągi, reszta maksymalnie do 48 miesięcy od dnia podpisania umowy. Firma Stadler Polska wygrała przetarg i stała się głównym punktem transakcji. Dodatkowo, prezes PKP przekazał informację, że nowe składy nie zastąpią starych pociągów. W związku z tym, będą one rozszerzeniem oferty i więcej osób skorzysta z tych środków transportu.

Co w ofercie?

Nowe pociągi mają rozpędzać się do 160 km/h. Dodatkowym udogodnieniem będzie bezprzewodowy internet i klimatyzacja. Jak w większości pociągów, nie zabraknie również wieszaków, możliwości spożycia posiłków czy miejsca dla rowerów. Będą też specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Jak podaje serwis money.pl, będą one monitorowane. W 2 klasie czeka na podróżujących prawie 300 miejsc, natomiast w klasie 1 około 60. Ze wstępnych informacji wynika, że mogą one kursować na trasach: Szczecin-Kraków, Szczecin-Lublin czy Kraków-Lublin.

Nie zapomnijmy również o składach Pendolino, które z pewnością miały duży wpływ na polepszenie komfortu podróży. Aktualnie jest ich 20 i cieszą się większym zainteresowaniem niż na początku. Dwanaście pociągów dla PKP: jesteśmy ciekawi jak przyjmą się zmiany.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.