Czym zastąpić cukier w diecie? 8 zdrowych zamienników

Czym zastąpić cukier

Czym zastąpić cukier w diecie? Jak wiadomo jest on węglowodanem niezbędnym w każdej diecie, ponieważ zapewnia energię do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania organizmu. Zdrowa dieta powinna jednak opierać się na węglowodanach złożonych, które są łatwo przyswajalne. Oto kilka propozycji zamienników zwykłego cukru:

Stewia

Jest to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, która jest słodsza od cukru nawet 200-300 razy, przy czym nie posiada prawie wcale kalorii. Dla porównania, jedna łyżeczka stewii to równowartość 1 szklanki cukru. Na rynku dostępna jest stewia suszona, sproszkowana, a nawet w postaci tabletek czy płynu.

Ksylitol

To cukier pozyskiwany z kory brzozy i zawiera aż o 40% kalorii mniej niż tradycyjny cukier. Ponadto posiada niski indeks glikemiczny (IG=8). W słodkości jest porównywalny do tradycyjnego cukru. Na rynku dostępny jest w postaci proszku.

Erytrytol

Należy on do tej samej grupy związków chemicznych co ksylitol. Naturalnie występuje w niektórych owocach i pyłkach kwiatowych, a masowo pozyskuje się go w procesie fermentacji glicerolu. Wygląda jak klasyczny biały cukier, ale jest od niego dużo mniej słodki. To dobry zamiennikiem dla diabetyków i osób na diecie bezcukrowej, ponieważ nie podnosi poziomu glukozy, a jego indeks glikemiczny wynosi 0! Ponadto, 100 gram erytrytolu to zaledwie 20 kcal.

Syrop klonowy

Tradycyjny kanadyjski syrop klonowy pozyskiwany jest z pni klonów. Nie zawiera konserwantów i można go przechowywać nawet do 18 miesięcy. Zawiera mniej kalorii, jednak nie może być stosowany dla osób na diecie bezcukrowej. Ma zbliżony indeks glikemiczny do tradycyjnego cukru (IG = 65).


ZOBACZ TAKŻE: CO DZIEJE SIĘ Z ORGANIZMEM, KIEDY OGRANICZAMY CUKIER

Melasa

Występuje w postaci ciemnobrązowego, wręcz czarnego gęstego syropu. Powstaje jako produkt uboczny podczas produkcji cukru i zawiera około 40% – 50% sacharozy. Najpopularniejsza jest melasa trzcinowa i buraczana. Jest jednak mniej kaloryczna niż tradycyjny cukier, ponieważ 100 gram melasy zawiera 290 kcal. Niestety ma wysoki indeks glikemiczny (IG = 70), dlatego nie jest polecana dla diabetyków.

Miód

Ma podobną kaloryczność do cukru białego, ponieważ 100 gram miodu zawiera 324 kcal. Nie należy go nadużywać. Ma jednak dużo lepszy skład. W zależności od odmiany miodu, jego indeks glikemiczny waha się pomiędzy 57 – 80. Im więcej fruktozy w miodzie, tym niższy IG. Dodatkowo miód ma działanie prozdrowotne: zabija bakterie, grzyby oraz poprawia funkcjonowanie układu trawiennego i całego organizmu. Warto jednak pamiętać, że działanie miodu zanika w wysokich temperaturach i nie należy go podgrzewać powyżej 40 stopni Celsjusza.

Syrop daktylowy

Daktyle są naturalnie bardzo słodkie. Dostępne i powszechnie znane są w postaci suszonej, ale także w formie płynnej, w postaci syropu, dużo słodszego niż tradycyjny cukier. Niemniej syrop klonowy jest bardzo kaloryczny i ma dość wysoki indeks glikemiczny (IG = 60), dlatego nie należy go nadużywać.

Tagatoza

To cukier pozyskiwany jest z laktozy. Tagatoza jest prawie tak słodka jak sacharoza, ale ma dużo mniej kalorii, ponieważ 100 gram ma 150 kcal oraz niski indeks glikemiczny (IG = 7,5). Zalecana jest diabetykom oraz osobom odchudzającym się.

Na jakie zamienniki uważać?

Mimo tak dużego wyboru w sklepach, warto mieć oczy szeroko otwarte i nie dać się zwieść chwytom marketingowym. Nawet jeżeli na opakowaniu znajduje się napis „eko” lub „fit” należy skupić się głównie na składzie. Część naturalnych zamienników cukru i słodzików, mimo że dobrze się kojarzą, mają niewielkie wartości odżywcze. Należy uważać na syropy głównie z agawy i brązowego ryżu oraz na cukier trzcinowy i brązowy. Produkty te są wysokokaloryczne, zawierają jedynie szkodliwe substancje słodzące i fruktozę.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.