Czy na przejściach dla pieszych jest bezpiecznie? Statystyki są zatrważające

czy na przejściach

Czy na przejściach dla pieszych jest bezpiecznie? Statystyki które policja gromadzi od początku trwającego roku są zatrważające. Co więcej, wynika z nich, że za zdecydowaną większość zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, odpowiedzialni są kierowcy. Od samego początku roku na pasach zginęło już 190 osób. Czy wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych jeszcze przed wejściem na drogę, poprawi ich bezpieczeństwo?

Czy na przejściach dla pieszych jest bezpiecznie? Statystyki są przerażające

W ostatnim czasie bardzo często podejmuje się temat bezpieczeństwa pieszych na drogach. Z pewnością duży wpływ miał na to niedawny, tragiczny wypadek z Warszawy przy ulicy Sokratesa. Pojawił się także pomysł, aby piesi pierwszeństwo mieli już przed wejściem na przejście – o tym mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki. Nie wszystkim jednak idea ta przypadła do gustu. Wielu jest zdania, że zamiast zwiększyć czujność kierowców – sprawi ona, że ofiar wypadków drogowych będzie jeszcze więcej. A jak dotąd, od początku roku, śmierć w wyniku wypadków na przejściach dla pieszych odniosło już aż 190 osób. Te liczby przyprawiają o gęsią skórkę.

ZOBACZ TAKŻE: SKANDAL W ŁÓDZKIM PRZEDSZKOLU! OPIEKUNKA RZUCIŁA DZIECKIEM, WSZYSTKO NAGRAŁ OJCIEC 3-LATKA. ZOBACZ BULWERSUJĄCE WIDEO

90% wypadków na przejściach dla pieszych wynika z winy kierowców

Tragiczny bilans aż 190 ofiar wpływa na wyobraźnię. Co więcej – okazuje się, że większość z wypadków na przejściach wynika z winy kierowców. Wskaźniki policji pokazują, że jest to aż 90% ze wszystkich przypadków. Niekiedy tylko winni – w świetle prawa – są piesi.

Kierowcy jednakże i tak często zarzucają im brak wyobraźni. Chodzi o nagłe wtargnięcia na jezdnie i brak elementów odblaskowych przy trudnej widoczności. Zbawieniem dla poprawy bezpieczeństwa ma okazać się wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych jeszcze zanim wejdą na drogę. Czy w istocie spełni to jednak swoją rolę?

Sytuacja na polskich drogach najgorzej wyglądała w pierwszym półroczu 2019. Szczęśliwie jednak, w drugim półroczu liczba śmiertelnych wypadków spadła i jest porównywalna do tej z zeszłego roku. Wtedy zginęło o 31 pieszych więcej.

źródło zdjęcia: portalsamorzadowy.pl (poglądowe)

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.