Czy możemy dostać mandat za zmianę opon na letnie? Policja ostrzega

czy możemy dostać mandat

Czy możemy dostać mandat za zmianę opon na letnie? Czy funkcjonariusze mogą uznać, że czynność ta nie jest konieczna w codziennym funkcjonowaniu? Jak podaje portal autokult.pl, sama policja ostrzega, że na ten moment lepiej wstrzymać się z wymianą ogumienia. Niedawno na własnej skórze o bezwzględnym karaniu obywateli przekonali się kierowcy z Olsztyna, którzy postanowili umyć swoje pojazdy na myjni bezdotykowej. Otrzymali mandaty wysokości 500 złotych, a wraz z policją interweniowała tam żandarmeria wojskowa. Czy to samo może czekać nas w przypadku zmiany opon? Niewykluczone, że i za to można zostać ukaranym mandatem…

Czy możemy dostać mandat za zmianę opon na letnie? Policja ostrzega – lepiej się z tym wstrzymać

Za oknem wiosna rozpoczyna się na całego – a co za tym idzie, kierowcy ochoczo pragną zmieniać opony z zimowych na letnie. Tutaj pojawia się jednak problem. Wszystko ze względu na pandemię koronawirusa i obostrzenia, które na obywateli wydał polski rząd. Okazuje się, że policjanci zmianę kół mogą uznać za bezpodstawne opuszczenie domu, czynność, która nie jest niezbędna do przeżycia. Tak było niedawno w przypadku mężczyzn myjących swoje pojazdy w Olsztynie. Ci podczas korzystania z myjni bezdotykowej zainkasowali 500-złotowe mandaty. Od razu wzbudziło to niepokój innych, mających zamiar zmienić ogumienie w pojazdach z okazji nadchodzących ciepłych dni.

Portal autokult.pl przytoczył wypowiedź asp. Marzanny Boratyńskiej z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Ta sezonową wymianę opon radzi odłożyć na później, a wizyty u wulkanizatora zaleca jedynie wtedy, gdy uszkodzeniu uległa opona – przykładowo została przebita. Policjantka przyznała ponadto, że każdy przypadek naruszenia izolacji jest indywidualny i rozpatrywany osobno. Można po tym wnioskować, że wymiana opon czasami naprawdę może kończyć się mandatem.

ZOBACZ TAKŻE: POPULARNE ASTRONOMIA MEME – SKĄD SIĘ WZIĘŁY? POZNAJ POCHODZENIE NOWEJ MODY W INTERNECIE! ODKRYWAMY TAJNIKI TAJEMNICZEGO TAŃCA Z TRUMNĄ

Wielu kierowców się oburza – są zdania, że jeżdżąc długo na oponach zimowych, będą je niszczyć

Kierowcy takowymi informacjami są nie tyle zaskoczeni, co w dużej mierze zbulwersowani. Wielu uważa, że niektóre ograniczenia zaczynają przekraczać granice absurdu. W tym konkretnym wypadku, niezadowoleni kierujący zasłaniają się argumentem bezpieczeństwa i zużycia opon.

Uważają bowiem, że jazda na zimówkach w okresie letnim może powodować kłopoty z przyczepnością pojazdu do nawierzchni, zwłaszcza podczas intensywnych opadów deszczu. Wielu jednak neguje ten argument.

Inni są zdania, że opony zimowe przy wyższych temperaturach zwyczajnie szybciej się zużywają. Z tym zgadza się już więcej osób. Mimo to wydaje się jednak, że tego rodzaju tłumaczenia nie powstrzymają policjantów przed ewentualnym wypisaniem mandatu.

źródło: autokult