Co się dzieje w Polsce?! Wydano alert pierwszego stopnia

co się dzieje w Polsce

Co się dzieje w Polsce?! Jak donosi RMF24.pl, w kraju pojawił się alert pierwszego stopnia. Ma to bezpośrednio związek z warunkami atmosferycznymi w kraju. Te natomiast są dziś naprawdę nadzwyczajne. Można bowiem powiedzieć, że Polska podzieliła się na kilka zupełnie odmiennych części. Na północy kraju obserwujemy atak zimy, podczas gdy na południu niespodziewanie zaczyna rozkwitać wiosna. Dysproporcja jest doprawdy niezwykła. Eksperci wszystko nazwali mianem pogodowego rollercoastera. Szczegóły poniżej.

Co się dzieje w Polsce?! Wydano alert pierwszego stopnia – tego jeszcze nie było

Pogoda nadal płata nam figle, jednak dziś przeszła samą siebie. Podczas gdy na północy kraju mamy iście zimową atmosferę, mróz i opady – na południu niespodziewanie zaczęła rozkwitać wiosna, a termometry gdzieniegdzie pokażą nawet ponad 15 stopni Celsjusza. Eksperci wszystko określili mianem pogodowego rollercoastera. Niestety, nie zabrakło też alertu pierwszego stopnia. Dotyczy on marznących opadów, które szczególnie niebezpieczne będą dla pieszych i kierowców.

Alert pierwszego stopnia dotyczy przeważającego obszaru woj. podlaskiego i kujawsko-pomorskiego, a także północnego obszaru woj. lubelskiego, południowo-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, północnej i środkowej części woj. mazowieckiego, północnych powiatów woj. wielkopolskiego, środkowej i południowej części woj. zachodniopomorskiego oraz południowej części woj. pomorskiego (źródło: RMF24.pl).

Portal przypomina, że alert pierwszego stopnia oznacza możliwość wystąpienia tak niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które są w stanie powodować zagrożenie dla zdrowia i życia, oraz straty materialne. Poniżej można zobaczyć mapkę pogodową na dziś, którą przygotowało IMGW. Widać na niej ogromną dysproporcję temperatur w kraju:

ZOBACZ TAKŻE: Uwaga kierowcy! Nadchodzi zmiana – teraz na tyle stracisz prawo jazdy

W weekend silny wiatr. IMGW ostrzega przed pogodą na sobotę i niedzielę

Już od kilku dni na nadchodzący weekend zapowiadane są silne porywy wiatru. Dziś na Twitterze wszystko potwierdzili eksperci z IMGW. Na nizinach powieje z prędkością 80km/h, natomiast na terenach górskich nawet do 120km/h. Ponadto trudne warunki pojawią się na drogach – spowodowane to będzie przez marznący deszcz i gołoledź.

źródło: RMF24.pl, IMGW, Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.