Bartosz Bielenia laureatem European Shooting Star 2020

Bartosz Bielenia

Bartosz Bielenia został laureatem prestiżowej nagrody European Shooting Star 2020. W uzasadnieniu jurorów można przeczytać: „Czy da się opisać jego talent? To niemożliwe. Nazwijmy to magią”. Aktor największą popularność zawdzięcza głównej roli w filmie „Boże ciało”.

Aspirujące, młode talenty

European Shooting Stars to prestiżowa nagroda dla młodych, wyróżniających się wybitnym talentem, aspirujących aktorów. Bartosz Bielenia został laureatem tego wyróżnienia. W uzasadnieniu jury możemy przeczytać: „Czy da się opisać jego talent? To niemożliwe. Nazwijmy to magią”. Laureatów wybiera grupa krytyków z European Film Promotion. W poprzednich latach tę samą nagrodę przyznano Alicii Vikander, Carey Mulligan i George’owi MacKayowi. Warto dodać, że Bartosz nie jest pierwszym Polakiem, który został umieszczony w prestiżowym zestawieniu. Wcześniej znaleźli się tam między innymi: Agnieszka Grochowska, Agata Buzek, Jakub Gierszał, Mateusz Kościukiewicz, Zofia Wichłacz i Dawid Ogrodnik.

Aktor zadebiutował na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku jako tytułowy bohater w spektaklu „Mały Książę” w 1999 roku. Od 2013 roku grał w Teatrze Bagatela w Krakowie wcielając się w rolę Hipolita w „Idiocie” Dostojewskiego. Ponadto, od roku 2014 występuje w Starym Teatrze w Krakowie. W 2016 roku ukończył PWST w Krakowie, a od 2018 występuje również w Nowym Teatrze w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE: „BOŻE CIAŁO” POWALCZY O OSCARA I ZŁOTE GLOBY

Ksiądz z zakładu poprawczego

Daniel Bielenia zasłynął w filmie „Boże ciało”, gdzie grał 20-letniego Daniela. Podczas odsiadki kary w zakładzie poprawczym postanowił zostać księdzem. Co więcej, to jedna z najgłośniejszych polskich premier tego roku. Zdjęcia do „Bożego Ciała” zrealizował Piotr Sobociński Jr., wystąpili również m.in.Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat i Leszek Lichota, natomiast autorem scenariusza jest Mateusz Pacewicz. Muzykę skomponowali Evgueni i Sacha Galperine, którzy odpowiadali za muzykę m.in. do „Przeszłości” Asghara Farhadiego i „Dzięki Bogu” Francois Ozona. Dodatkowo, prawa do dystrybucji filmu sprzedano w ponad 40 krajach ze wszystkich kontynentów. Reżyser Jan Komasa otrzymał zaproszenia na prawie 60 światowych festiwali, gdzie będzie pokazywać swoje najnowsze dzieło. Film walczył również o Złote Globy.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.