Auta elektryczne przy PKP – pilotaż w Trójmieście

Już wkrótce w Trójmieście staną auta elektryczne przy PKP. Polskie Koleje Państwowe chcą rozwiązać „problem ostatniej mili podróży”. Jest to efekt wdrażanego w całym kraju programu PKP Mobility. Pilotaż projektu rozpocznie się właśnie w Trójmieście

 

 

Auta elektryczne przy PKP

Auta elektryczne przy stacjach PKP w Trójmieście staną do końca pierwszego kwartału. Samochody na prąd znajdziemy m.in. na stacjach w Gdańsku, Sopocie czy Gdyni. Natomiast samochody będzie można wypożyczyć w ramach ogólnopolskiego programu PKP Mobility, którego testy rozpoczynają się od Trójmiasta.

 

PKP Mobility

PKP Mobility to ogólnopolski program, który ma pomóc w pokonaniu ostatniego odcinka podróży po skorzystaniu z usług PKP. Pilotaż tego projektu rozpocznie się w Trójmieście. Samochody elektryczne będzie można wypożyczyć w systemie minutowym lub dobowym. Natomiast auto będziesz mógł zarezerwować przy zakupie biletu kolejowego w systemie BILKOM. Wszystko ma na celu rozwój elektromobilności. Pierwszym etapem projektu była budowa stacji ładowania aut elektrycznych. Oczywiście wszystko zmierza do jeszcze lepszego wykorzystania potencjału dworców kolejowych – obiektów położonych w centrum miast, w dobrze skomunikowanych lokalizacjach.

 

Auta elektryczne PKP – jakie to będą modele?

Usługa car-sharingu w tym wypadku będzie realizowana we współpracy z jedną z największych firm w tego rodzaju działalności. Samochody elektryczne, z których będzie można skorzystać zostały zaprezentowane 29 stycznia podczas II Kongresu Rozwoju Kolei. I tak, w Trójmieście będzie można skorzystać z takich aut elektrycznych jak: BMW i3 i Nissan Leaf.

 

Projekt pilotażowy na majówkę

Następnym etapem projektu pilotażowego będzie projekt w czasie majówki. W tym czasie rozpocznie się projekt z udziałem rowerów na prąd na stacjach w Helu i Władysławowie. Na odcinku 35 kilometrów, jaki dzieli te miejscowości, będzie można wypożyczyć 20 rowerów. Po pierwsze chodzi o sprawdzenie możliwości obsłużenia 20 rowerów przez stacje PKP. Poza tym, testowana będzie możliwość ładowania baterii przez fotowoltaikę, co będzie rozwiązaniem przyjaznym środowisku

 

Podsumowując, w Polsce kolejny raz zmierzamy do rozwoju elektromobilności. Tym razem rusza projekt pilotażowy PKP Mobility, który ma sprawdzić w Trójmieście usługę wypożyczania auta elektrycznego przy stacjach PKP. Natomiast latem testowane będą rowery na prąd w Helu i Władysławowie.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.