Asteroida 2023 DZ2 – to wydarzy się już dziś późnym wieczorem. Są powody do obaw?

asteroida 2023

Asteroida 2023 DZ2 jest bardzo blisko naszej planety. Jak donoszą obserwatorzy i eksperci, dziś późnym wieczorem może wydarzyć się coś naprawdę niezwykłego. Czy jednak są realne powody do obaw? To już kolejny obiekt kosmiczny, o którym w ostatnim czasie jest bardzo głośno. Ale czy kolizja z naszą planetą jest w ogóle możliwa? Szczegóły poniżej.

Asteroida 2023 DZ2 – to wydarzy się już dziś późnym wieczorem. Są powody do obaw?

Po raz kolejny w ostatnich dniach głośno jest o asteroidzie zmierzającej w kierunku naszej planety. Tym razem chodzi o obiekt nazwany Asteroidą 2023 DZ2. Co ciekawe, to właśnie dziś późnym wieczorem ma wydarzyć się coś naprawdę wyjątkowego. Asteroida zbliży się do Ziemi na odległość ok. 170 tys. km. To dwa razy mniej, niż odległość dzieląca Ziemię od Księżyca.

Wiele wskazuje na to, że z uwagi na bliskość Ziemi, obiekt będzie widoczny na niebie. Szykuje się istny spektakl. Asteroida 2023 DZ2 jest jednym z głównych powodów, dla których dziś wieczorem warto spojrzeć w niebo. Wyliczenia ekspertów podają, że obiekt ma 90 metrów średnicy. To, co wydarzy się dziś, zdarza się średnio raz na 10 lat. W serwisie o2.pl czytamy:

Przeleci obok naszej planety z prędkością ponad 28 tys. km/h i znajdzie się bliżej niż Księżyc (połowa odległości Ziemia-Księżyc). NASA twierdzi, że takie wydarzenie odbywa się tylko raz na 10 lat.

ZOBACZ TAKŻE: Lewandowski przeprosił kibiców za aferę premiową! „Nie powstrzymałem wydarzeń”

O której godzinie wypatrywać asteroidy przelatującej na niebie?

Jak czytamy w o2.pl, Asteroida 2023 DZ2 będzie najlepiej widoczna już dziś o godzinie 20:51 czasu polskiego. Aby dobrze ją dostrzec, warto jednak zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt do obserwacji nieba. Odpowiedni powinien okazać się niewielki teleskop lub nawet silnie skupiająca lornetka.

Co ciekawe, w teorii omawiany obiekt może uderzyć w naszą planetę. U naukowców ma on termin „potencjalnie niebezpiecznego” – wszystko przez stosunkowo niewielką odległość od Ziemi. Przytaczany już wyżej serwis o2.pl pisze:

Choć szanse są niewielkie i prawdopodobieństwo zderzenia wynosi 1 na 38 mln, to EarthSky nie wyklucza zderzenia 2023 DZ2 z Ziemią. Miałoby ono nastąpić 27 marca 2026 r.

źródło: o2.pl, Twitter; foto: Twitter