Andrzej Duda zaproponował kompromis aborcyjny – ustawa trafi do Sejmu

Od ponad tygodnia nastroje w naszym kraju nie są spokojne. Połączenie pandemii koronawirusa i wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne sprawiło, że organizowane są kolejne protesty, a manifestujący nie zamierzają przestać. Okazuje się, że prezydent Andrzej Duda zaproponował kompromis aborcyjny. Już wkrótce ustawa trafi do Sejmu. Jakie są jej założenia?

Andrzej Duda zaproponował kompromis aborcyjny

W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok zaostrzający prawo aborcyjne. Konkretnie orzekł, iż aborcja w przypadku płodu obarczonego poważnymi wadami jest niezgodna z Konstytucją. Efektem tej decyzji są ogromne strajki kobiet w całym kraju. Po kilku dniach protestów sytuacja stała się jeszcze bardziej niepokojąca. Dochodzi do coraz częstszych ataków, a także aktów wandalizmu. Co więcej, manifestujący nie zamierzają przestać i zapowiadają kolejne paraliże miast.

Po kilku dniach głos w sprawie zaprał Andrzej Duda. Jego decyzja ma na celu ostudzenie emocji i uspokojenie społeczeństwa.

Po przeprowadzeniu konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – zapowiedział prezydent.

ZOBACZ TAKŻE: SYMBOLE STRAJKU KOBIET PODCZAS LEKCJI ONLINE! ZADZIWIAJĄCA POSTAWA RZECZNIKA PRAW UCZNIÓW!

Jak informuje RMF FM „aborcja nie będzie dozwolona w przypadku zespołu Downa u dziecka, ale projekt ma zawierać szczegółową listę chorób i wad letalnych, kiedy aborcja będzie dopuszczalna”.

Chodzi o to, żeby to doprecyzować, żeby jako przesłanki legalnej aborcji pozostały wyłącznie wady o charakterze letalnym, tzn. takie, które rzeczywiście uniemożliwiają życie dziecka i w ten sposób kobieta jest narażona na wielkie cierpienie – i tak nie może być – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że jest zaniepokojony nie tylko wyrokiem TK, ale także sytuacją w kraju. Nie wiadomo bowiem co wydarzy się w najbliższej przyszłości. Zaznaczył, że jego decyzja była konsultowana z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami.

Uważam, że powinno zostać jak najszybciej przygotowane rozwiązanie ustawowe, które nastroje tych osób – uczciwie podchodzących do sprawy – uspokoi. To jest dziś w moim przekonaniu obowiązek władz – dodał.

źródło: rmf24.pl, nczas.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.