Alkohol będzie jeszcze droższy – szykują się kolejne podwyżki cen

Alkohol

Szykuje się kolejny wzrost cen alkoholu. Wynika on nie tylko ze zwiększającej się inflacji i wzrostu akcyzy, ale również z podatku cukrowego czy tzw. podatku od małpek. Które rodzaje alkoholu podrożeją najbardziej?

Wzrost cen alkoholu

1,5 roku temu miała miejsce ostatnia podwyżka akcyzy. Teraz przyszedł czas na kolejną, a jej efekty zobaczymy wraz z początkiem przyszłego roku. Wzrośnie akcyza naalkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby o 10% zawartości alkoholu. Podwyżka nie obejmie natomiast cydru i perry. Co ciekawe, są to jedyne napoje alkoholowe, których popyt na tyle spadł, iż ceny naturalnie nie wywindowały się ku górze.

Wzrostowi ulegnie również akcyza na papierosy i wyroby nowatorskie (podgrzewacze do tytoniu). Wprowadzona zostanie także minimalna kwota akcyzy na tytoń do palenia.

Wzrost cen alkoholu rok do roku to efekt podniesienia podatku akcyzowego, a także opłaty cukrowej i tzw. małpkowej. Jednak głównym czynnikiem jest szalejąca inflacja, która podbija ceny surowców wykorzystywanych do produkcji tego typu napojów. Niemniej w Polsce alkohol wciąż pozostaje jednym z najtańszych w Unii Europejskiej. Tylko w trzech krajach unijnych kosztuje mniej niż u nas – zauważył Karol Kamiński z Centrum Analiz Grupy AdRetail.

ZOBACZ TAKŻE: JACEK JAWOREK KORZYSTA Z MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH?! ODNOTOWANO AKTYWNOŚĆ NA JEGO PROFILACH

Warto również zauważyć, że wzrost cen alkoholi zauważono jeszcze przed podwyżkami akcyzy. Analiza Hiper-Com Poland, Grupy AdRetail i UCE RESEARCH wykazała, że alkohol podrożał w ostatnim czasie o blisko 8%. Największa podwyżka cen dotyczy alkoholi wysokoprocentowych. O około 5% podrożały piwa, o 4% drinki, o 2% szampany, a o około 0,5% wina. Z kolei likiery, kremy oraz cydry okazały się tańsze niż wcześniej.

 

źródło: innpoland.pl, twitter.com, rp.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.