2019 był drugim najgorętszym rokiem w historii pomiarów

2019

2019 był drugim najgorętszym rokiem w historii pomiarów – wynika z analiz przeprowadzonych przez NASA i NOAA. Raporty te potwierdza również Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

Pierwsze badania sięgają 1850 roku

Według dwóch odrębnych analiz przeprowadzonych przez NASA i NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), 2019 był drugim najgorętszym rokiem w historii. W obu badaniach porównywano dane dotyczące temperatury na Ziemi w 2019 roku z historycznymi zapisami, które rozpoczynają się już od 1880 roku. Natomiast dane, z których korzystała Światowa Organizacja Meteorologiczna pochodzą nawet z 1850 roku. Organizacja ta również potwierdziła, że 2019 był niezwykle upalny. Cieplejszy od ubiegłego roku był jedynie 2016.

Co ciekawe, odnotowano, że każda kolejna dekada od lat 60. była wyraźnie cieplejsza od poprzedniej. Ponadto, ostatnie 5 lat to najgorętsze lata w historii pomiarów. Według raportu NOAA, rok 2019 był również 43. rokiem z rzędu, w którym odnotowano ponadprzeciętne globalne temperatury lądów i oceanów. Wyniki pochodzą z około 20 000 stacji rozmieszczonych na całym świecie. 

Naukowcy informują, że ubiegły rok był o 0,98 stopnia Celsjusza cieplejszy niż średnia mierzona od 1951 do 1980 roku. Wykorzystują analizy statystyczne oraz modele klimatyczne, badacze doszli do wniosku, że ocieplenie klimatu to efekt zwiększonej emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery.

Pełny zestaw danych, z których korzystali badacze NASA, pełna metodologia zastosowana do obliczenia średniej temperatury jest dostępna na stronie: https://data.giss.nasa.gov/gistemp


ZOBACZ TAKŻE: GRETA THUNBERG W POLSCE! AKTYWISTKA WIDZIANA Z FILMOWCAMI PRZY ELEKTROWNI BEŁCHATÓW 

Analizy Światowej Organizacji Meteorologicznej

Jak informuje WMO, średnie temperatury w okresach pięcioletnich (2015–2019) i dziesięcioletnich (2010–2019) były najwyższe w historii. Potwierdzają również informacje z innych organizacji mówią o tym, że od lat 80. każda kolejna dekada była cieplejsza. Naukowcy wyliczyli, że średnia globalna temperatura wzrosła o 1,1 stopnia Celsjusza, w porównaniu do lat 1850-1900. WMO również doszła do wniosku, że najcieplejszym rokiem w histoii był 2016.

Co ciekawe, poprzedni rok charakteryzował się również rekordową utratą lody na Grenlandii i Antarktydzie, co skutkowało równie rekordowym wzrostem poziomem mórz i oceanów. Ponadto miało wówczas miejsce zakwaszenie oceanów oraz ekstremalne warunki pogodowe.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.