Zmarła legenda polskiej piłki ręcznej. Odpowiadał za sukcesy kadry

nie żyje były reprezentant

Zmarła legenda polskiej piłki ręcznej. Wczoraj, podczas meczu eliminacji do Mistrzostw Europy, w którym Polska mierzyła się z Kosowem, media obiegła smutna informacja. W wieku 70 lat po ciężkiej chorobie odszedł Wojciech Nowiński – wieloletni trener, komentator i ekspert piłki ręcznej w naszym kraju. To on wychował pokolenie, które dostarczyło nam wiele emocji i medali międzynarodowych imprez.

Zmarła legenda polskiej piłki ręcznej

Wiadomość o śmierci legendy polskiej piłki ręcznej niespodziewanie gruchnęła wczoraj – spadła jak grom z jasnego nieba. Wszystko stało się podczas… meczu reprezentacji Polski w piłkę ręczną w ramach eliminacji do przyszłorocznych Mistrzostw Europy.

Biało-czerwoni podejmowali w teorii o wiele słabszą drużynę Kosowa, która jednak przysporzyła nam wiele kłopotów. Podopieczni nowego selekcjonera, Patryka Rombla, wyrwali remis w ostatnich sekundach spotkania. Taki rezultat to nie lada klęska i nadal nie jest pewne, czy zakwalifikujemy się do Euro, mimo bardzo łatwej grupy kwalifikacyjnej.

O śmierci poinformowano po meczu

Choć o śmierci legendy polskiej piłki ręcznej poinformowano tuż po zakończeniu spotkania, pierwsze informacje pojawiały się już w jego przerwie. Bardzo szybko na przykrą informację zareagował Jacek Laskowski na swoim profilu w serwisie Instagram:

View this post on Instagram

Żegnaj Przyjacielu.. Tak wiele Tobie zawdzięczam.. Brak mi słów.. Odpoczywaj w pokoju..

A post shared by Jacek Laskowski (@jaceklaskowski_official) on

Jacek Laskowski bardzo często komentował mecze właśnie wspólnie z Wojciechem Nowińskim. Razem tworzyli świetną parę, która wraz z drużyną narodową dostarczała kibicom wielu emocji. Świętej pamięci Wojciech Nowiński komentował także z Maciejem Iwańskim, który wczoraj siedział za mikrofonem podczas meczu Polski z Kosowem. To właśnie Maciej Iwański przekazał do informacji publicznej jakże smutną wiadomość, że tak zasłużona osoba dla polskiej piłki ręcznej odeszła. Komentator TVP nie krył łez wzruszenia, opowiadając o Wojciechu Nowińskim łamiącym się głosem.

Wojciech Nowiński – z czego go zapamiętamy?

Wojciech Nowiński był komentatorem i ekspertem podczas meczów piłki ręcznej. Dostrzegał na parkiecie rzeczy, które czasami umykały nawet oku kamery. Mówił wprost, nie owijał w bawełnę, a komentując – edukował. Oglądanie piłki ręcznej wielu kojarzyło się właśnie z jego niepowtarzalnym głosem, wiedzą, statystykami. Określany był mianem encyklopedii handballa. 

Poza tym jednak, był on zawodnikiem i wybitnym trenerem. Zasłynął przede wszystkim z prowadzenia grup młodzieżowych. Pod jego wodzą młodzieżowa kadra Polski zdobyła Mistrzostwo Europy. Zawodnicy z tamtej ekipy później przez wiele lat tworzyli trzon popularnej drużyny Wenty, Bieglera oraz Dujszebajewa. 

W 2018 roku został odznaczony przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za wybitny wkład w upowszechnianie sportu.

źródło zdjęcia: m.deon.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.