Wiślana Trasa Rowerowa – szlak przez Polskę

Szlaków rowerowych w Polsce przybywa. Są takie które wiodą wokół jezior, parków narodowych, są trasy wzdłuż całej Polski lub wzdłuż rzek. Jedną z takich jest Wiślana Trasa Rowerowa. Sprawdź gdzie wiedzie i jak wygląda.

 

Wiślana Trasa Rowerowa – szlak przez Polskę

Wiślana Trasa Rowerowa jest jednym z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Polsce. Z założenia ma prowadzić jak najbliżej Wisły i połączyć góry z morzem. Trasę oznakowano znakami typu R4 czyli pomarańczowymi tabliczkami z czarnym rowerem i logo szlaku. Oznakowanie jest bardzo dobre dlatego trudno zboczyć z trasy. Oznakowania występują także na skrzyżowaniach z innymi szlakami rowerowymi, a na tablicach znajdziesz również kilometraż do kolejnych miejscowości, a także nierówności.

Nawierzchnia trasy

Wiślana Trasa Rowerowa jest zróżnicowana pod względem nawierzchni. Spotkasz na trasie drogi asfaltowe o mniejszym ruchu ulicznym, asfaltowe drogi rowerowe i drogi szutrowe. Dlatego też Wiślana Trasa Rowerowa nie nadaje do jazdy rowerem szosowym. Niemniej jednak szlak jest bezpieczny także dla rodzin z dziećmi, ponieważ wiedzie w większości po drogach z zakazem jazdy samochodów lub po drogach o bardzo małym ruchu ulicznym.

Obcowanie z naturą

Asfaltowe drogi rowerowe Wiślanej Trasy Rowerowej prowadzą przez zróżnicowanie otoczenie. Czasem trafisz między obecne koryto Wisły a dawne starorzecze. Czasem wał przeciwpowodziowy odsuwa się więc tracimy Wisłę z oczu. Jednak już za chwilę patrzymy na nią z góry.

Noclegi na trasie

Jak każda trasa rowerowa, zawiera ona w okolicy miejsca noclegowe. Możesz szukać noclegów m.in. na takich portalach jak: na booking czy Airbnb, ale możesz też spróbować znaleźć nocleg po drodze, zatrzymując się np. w agroturystykach.

Podsumowując, trasa jest godna polecenia. Są co prawda miejsca gdzie brakuje MORów lub tablic informacyjnych, niemniej jednak szlak imponuje infrastrukturą, a sam w sobie jest przyjemny do jazdy i zróżnicowany. Spora część trasy wiedzie po wiślanych wałach zatem nieustannie obcujemy z przyrodą, a nie wdychamy śmierdzących spalin. To doskonała trasa dla ciebie na jednodniową wycieczkę lub dłuższą wyprawę wśród prawdziwej, dziewiczej natury.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.