Stadion na MŚ 2022 – ludzie mówią, że wygląda jak…

Stadion na MŚ 2022, które odbędą się w Katarze, jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu. Powoli staje się jednak obiektem kpin. Wiele osób widzi w nim coś na kształt żeńskich narządów płciowych.

Miał przypominać łódź

Budowlę zaprojektowała brytyjsko-iracka pani architekt, Dame Zaha Hadid, która niestety zmarła w 2016 roku w wieku 65 lat. Znajdujący się w Katarze stadion, będzie gościć najlepszych piłkarzy na świecie aż do fazy ćwierćfinałowej. Pomieści 40 tysięcy kibiców.

Warto dodać, że katarski mundial będzie szczególny. Pomijając egzotykę miejsca, gdzie rozegrany zostanie turniej finałowy, należy zwrócić uwagę na fakt, że mecze rozgrywane będą się w grudniu. Zwykle odbywa się to na przełomie czerwca i lipca. Wszystko ze względu na panujące tam upały. Choć mówi się, że i w grudniu temperatura w Katarze może okazać się zabójczym czynnikiem dla organizacji tak wielkiej imprezy.

Pomysłowość internautów nie zna granic

Tak jak już wcześniej wspomniano, stadion miał odwzorowywać łodzie typu dhow. Są to tradycyjne statki arabskie, wykorzystywane do poławiania ryb. Internauci dostrzegli w projekcie coś zupełnie innego – dach mający imitować żagle, określili mianem… wielkiej pochwy. Stąd stadion na MŚ 2022 nie cieszy się dobrą sławą.

To porównanie spotkało się jednak ze sporą falą krytyki. Zarzucano także, że pojawia się ona z tego względu, że autorem projektu była kobieta. „Gdyby ten projekt wykonał facet, nie byłoby takiego samego poziomu krytyki” – można przeczytać w mediach.

To będą dziwne mistrzostwa – drogi alkohol

Tak jak wspomniano, turniej organizowany jest zimną w obawie przed wysokimi temperaturami. Nie zmienia to jednak faktu, że w Zatoce Perskiej w tym okresie i tak mogą panować 40 stopniowe upały. W stadionach stosuje się zatem specjalne technologie – między innymi chłodzenie wodą. Oznacza to zatem, że niezależnie od aury, na obiekcie powinna utrzymywać się 20 stopniowa temperatura.

Specyficzny kształt dachu natomiast – tak jak w przypadku będącego obiektem kpin stadionu Al Wakrah – ma dawać cień piłkarzom biegającym po murawie.

Mundial ten będzie też bolesnym doświadczeniem dla fanów futbolu z całego świata. Kojarzone z wieloma kolorami, zabawą, emocjami, tańcem oraz… alkoholem wydarzenie, okazać może się bardzo drogie. Wszystko przez 100-procentowy podatek od alkoholu, wprowadzony niedawno w Katarze. W większości muzułmański kraj chce rozprawić się z towarami szkodliwymi dla zdrowia. I choć cena alkoholu tam była i tak dość spora, to po nowej podwyżce będzie dwukrotnie większa.

źródło zdjęcia: aecom.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.