Siodełko rowerowe – jakie wybrać żeby cieszyć się wygodną jazdą?

Zastanawiasz się dlaczego jazda na rowerze jest tak nieprzyjemna? Dlaczego po tym jak zsiądziesz z roweru, przez trzy następne dni w tylnej części ciała odczuwasz skutki długiej jazdy? Prawdopodobnie to wina źle dobranego elementu roweru. Siodełko rowerowe – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę przy kupowaniu?

 

Dobrze dobrane siodełko rowerowe pomaga pokonać dziesiątki i setki kilometrów, ustanawiać nowe rekordy lub po prostu wygodnie się przemieszczać. Ponieważ każdy z nas ma inną wagę, budowę ciała, ma też inne wymagania wobec siodełka.

Szerokość siodełka rowerowego

Szerokość to parametr kluczowy jeśli chodzi o wygodę podróżowania rowerem. Oznacza odległość między kolcami kulszowymi. Nie ma to wiele wspólnego z szerokością bioder. Zwykle siodełko dla kobiet jest szersze niż dla mężczyzn. Wszystko to wynika z innego układu krwionośnego i nerwowego wokół krocza. Dodatkowo, badania świadczą o tym, że kobiety mają szerzej rozstawione kości kulszowe niż mężczyźni.

Długość siodełka a styl jazdy

Ten parametr nie zależy od anatomii rowerzysty. Budowa ciała jest ważna, ale najważniejszy jest styl jazdy. Jeśli często zmieniasz pozycję, czyli jesteś kolarzem szosowym, siodełko powinno być dłuższe. Z kolei jeśli większość podróży odbywasz w jednej pozycji, możesz kupić siodełko krótsze. Będzie ono lżejsze i zazwyczaj także tańsze.

Grubość = miękkość

Istnieje przekonanie, że grube siodełka, a co za tym idzie, bardziej miękkie, są wygodniejsze od twardych. Okazuje się, że są one idealne raczej dla osób pokonujących krótkie trasy (do szkoły, do pracy). Jednak twarde siodełka powodują dyskomfort w okolicach kości ogonowej. Okazuje się więc, że złoty środek znajduje zastosowanie także w tym wypadku. Podczas kilkugodzinnych podróży najlepiej sprawdzą się siodełka raczej twarde, ale z minimalną ilością gąbki lub żelu.

Długość sanek

Sanki znajdują się pod sidełkiem i pozwalają na przymocowanie go do sztycy montowanej w ramie. Umożliwiają zmianę odległości od kierownicy czy pedałów co oznacza idealne dopasowanie roweru do sylwetki.

Siodełko rowerowe – jakie wybrać do jakiego roweru

Na rowerze miejskim to wygląd ma największe znaczenie więc skórzane siodełko będzie najlepszym. Nie jest to rower na długie trasy więc wystarczą krótkie i bardzo szerokie siodełka żeby osiągnąć najwygodniejszą pozycję. Z kolei w rowerze szosowym powinny być siodełka długie. Umożliwiają one rowerzyście przyjmowane różnych pozycji w zależności od ukształtowania terenu. W rowerze górskim, MTB, sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana i zależy od tego w jakim terenie porusza się rowerzysta. Niemniej jednak, dla jazdy rekreacyjnej, najważniejsze żeby siodełko miało większą szerokość i było po prostu wygodne. Najczęściej ostatnio kupowanym rowerem jest rower trekkingowy, który pozwala na pokonywanie różnego rodzaju tras i nawierzchni, z różnym ukształtowaniem terenu. Siodełko w rowerze trekkingowym powinno być stosunkowo twarde. Może to być siodełko amortyzowane, co pozwala zniwelować drgania przenoszone na kręgosłup przez nierówności polskich dróg.

Podsumowując, inne siodełko potrzebne jest kolarzowi zjazdowemu osiągającemu prędkość do 100 km/h, a inne szosowcowi wspinającemu się pod góry. Dobierając siodełko warto zwrócić uwagę na indywidualne upodobania. Warto też przetestować siodełka przez kilka godzin żeby stwierdzić, czy dany model jest odpowiedni.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.