Ścianka wspinaczkowa – jak się przygotować i gdzie się wybrać

Mówi się, że początki bywają trudne. Dotyczy to m.in. różnych form aktywności. Jeśli chcesz spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, nie daj się zaskoczyć i odpowiednio się do tego przygotuj. Jeśli będziesz miał odpowiednie wyposażenie, nie zniechęcisz się na starcie. Przeczytaj na jakich zasadach działa ścianka wspinaczkowa i co powinieneś mieć ze sobą.

 

Odpowiednie ubranie

Po pierwsze, ważny jest twój ubiór. Potrzebujesz przede wszystkim wygodnej bawełnianej koszulki i wygodnych spodni. Koszulka nie może być zbyt luźna, ale nie powinna też krępować ruchów. Spodnie najlepiej wybrać długie żeby ubezpieczyć się na wypadek otarć. Niemniej jednak są tacy, którzy wolą wspinać się w krótkich spodenkach. Ważne żeby na spodnie można było swobodnie założyć uprząż. Będą one bardziej wytrzymałem pod względem kontaktu z szorstkimi kamieniami lub skałami jeżeli będą wykonane z nylonu.

Buty do wspinaczki

Kolejną istotną kwestią są buty. Przeważnie w dobrze wyposażonej ściance wspinaczkowej jest także wypożyczalnia, w której możesz znaleźć dla siebie dobre buty. Są one inne niż te, które nosimy na co dzień. Jeśli chcesz jednak kupić buty, pamiętaj, żeby były one przeznaczone dla początkujących. Są one wykonane z twardszej gumy, co oznacza, że są bardziej odporne na zniszczenia. Są też wygodniejsze. Buty do wspinaczki powinny dokładnie przylegać do stopy, wręcz lekko cisnąć.

Sprzęt wspinaczkowy

W tym wypadku również warto skorzystać z wypożyczalni, aczkolwiek jeśli złapałeś bakcyla i chcesz mieć swój sprzęt, wybierz taki, który będzie cię w pełni satysfakcjonował. Komplet w postaci uprzęży i przyrządu asekuracyjnego to wydatek około kilku złotych. Liny przeważnie są na wyposażeniu ścianki wspinaczkowej. Warto jednak kupić sobie woreczek na magnezję.

Ścianka wspinaczkowa – jak się przygotować

Jeśli masz już odpowiedni ubiór i komplet sprzętu, musisz przejść szkolenie z zasad asekuracji. Pierwsza wizyta na ściance wspinaczkowej to właśnie około 1,5 godzinne szkolenie z podstaw techniki wspinaczkowej. Przeprowadzą ją instruktorzy, którzy są przy ściance cały czas.

Gdzie się wspinać?

Ścianki wspinaczkowe powstają w wielu miastach Polski. Największa ścianka w obiektach typu arena znajduje się obecnie w Gliwicach. Mogą się tu wspinać amatorzy i zawodowi sportowcy. Chwyciarnia, bo tak nazywa się ten obiekt, ma 19 metrów wysokości w najwyższym punkcie. W Trójmieście są ścianki wspinaczkowe usytuowane np. w centrach handlowych. Z kolei w Lublinie znajdziesz ściankę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Kompleks znajduje się w Centrum Sportu Akademos.

Podsumowując, niezależnie od tego czy wybierasz się na ściankę ze swoim sprzętem czy będziesz go na początku wypożyczać, nie ma się czego obawiać. Wspinanie to sport bezpieczny i masowy. Ludzie na całym świecie korzystają ze sztucznych ścian tak jak z siłowni, lodowiska czy basenu.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.