Spłacasz kredyt? Sprawdź jak skutecznie obniżyć jego raty

Zdarzają się sytuacje, kiedy nagromadzi się sporo wydatków takich jak: urodziny przyjaciółki, wyjazd rodzinny czy wakacje, które zaplanowałeś już jakiś czas temu. Jeżeli spłacasz kredyt, dochodzą dodatkowe koszta i to zazwyczaj nie małe. Dlatego w niektórych przypadkach zmniejszenie raty kredytu wydaje się dobrym rozwiązaniem. Tylko jak to zrobić? 

Zbyt dużo wydatków

Kiedy liczba wydatków stale rośnie, a do tego dochodzi spłata kredytu, sytuacje staje się nieco nerwowa. Wiadomo, że mając na karku stałe opłaty, a wynagrodzenie za pracę powoli topnieje, zaczyna pojawiać się więcej stresu oraz towarzysząca mu frustracja. Dlatego, gdy macie sytuację, że rata kredytu wynosi 70-80% waszej wypłaty, warto pomyśleć o jej obniżeniu. Mamy na to kilka sposobów.

Jak obniżyć ratę kredytu

Jest kilka sposobów, dzięki którym można obniżyć raty. Spłacasz kredyt? Warto sprawdzić kilka wskazówek:

• kredyt konsolidacyjny
• przedłużenie okresu spłaty
• przesunięcie daty spłaty kredytu
• nowy kredyt z dłuższym terminem spłaty

Okazuje się, że pierwszym rozwiązaniem, które może pomóc w obniżeniu raty kredytu to przedłużenie okresu spłaty. Wiadome jest, że w momencie wzięcia kredytu, podpisujemy deklarację jego spłaty zgodnie z naszą sytuacją finansową. Jednak trwa to zazwyczaj kilka lub kilkadziesiąt lat i w późniejszym okresie nasze wynagrodzenie może być niższe. W związku z tym, może nie starczyć środków. Dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się przedłużenie okresu spłaty. Rata jest mniejsza, ale trzeba pamiętać o tym, że odsetki znacznie wzrosną.

Przesunięcie daty spłaty kredytu

Może zdarzyć się również sytuacja, gdy data spłaty kredytu wypada przed dniem twojej wypłaty. Co wtedy zrobić? Wiadomo, że jeżeli spóźnicie się ze spłatą, naliczane są odsetki. Ale można to rozwiązać, składając do banku wniosek o zmianę daty. Jest to usługa płatna, jednak więcej dowiecie się zapewne w swoim banku.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie, kiedy posiadasz kilka kredytów lub chwilówek jednocześnie. Można wtedy połączyć je w jeden, z jedną niższą ratą. Jednak pamiętajcie, że nie należy czekać z tym zbyt długo, gdyż często bywa tak, że ludzie zorientują się zbyt późno. W związku z tym, taka opcja będzie niedostępna.

Nowy kredyt

Nowy kredyt z dłuższym terminem spłaty sprawdzi się w przypadku zaciągnięcia wielu chwilówek. Tylko, aby go dostać, trzeba mieć zdolność kredytową. Jeżeli nie jest się w sytuacji podbramkowej, to dobre rozwiązanie na spłatę kredytu.

Jesteś ciekawy jaką ratę powinieneś spłacać? Sprawdź to poniżej!


Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.