Co zabrać na wyprawę rowerową – zestaw najważniejszych rzeczy

Lubisz jazdę rowerem? Planujesz jednodniową wycieczkę? A może marzy Ci się kilkudniowa lub nawet kilkutygodniowa wyprawa życia? Niezależnie od tego dokąd i na jak długo się wybierasz, pamiętaj o podstawowych rzeczach do spakowania. Co zabrać na wyprawę rowerową?

 

Dokumenty, pieniądze, aparat fotograficzny

Wyjeżdżając pamiętaj żeby zawsze zabrać ze sobą dokument. Często przydaje się zarówno w Polsce, jak i za granicą. Z kolei choćby niewielka ilość pieniędzy zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa w niezaplanowanych sytuacjach. Jeśli podróżujesz po nieznanym terenie, koniecznie zabierz mapę. Telefony lubią się rozładować w najmniej oczekiwanym momencie więc roztropnym jest zabieranie papierowych wersji map. Dodatkowo, jeśli jesteś pasjonatem dokumentowania swoich wypraw, weź aparat fotograficzny, ale pamiętaj, żeby był on przede wszystkim lekki i nieduży. Każdy zbędny kilogram na rowerze to mniejsza satysfakcja z jazdy. 

Sprzęt na wymianę

Po drodze, jak każdego rowerzystę, mogą Cię spotkać niemiłe niespodzianki jak choćby przebita dętka lub opona. Jeśli jeździsz niedaleko domu, sprzęt naprawczy nie jest aż tak ważny. Aczkolwiek zawsze warto mieć go ze sobą). Natomiast jeżeli wybierasz się na dłuższą wyprawę rowerową, pamiętaj żeby wyposażyć się w zapasową dętkę, oponę i narzędzia do ich wymiany. Możesz też zabrać ze sobą łatki do dętek. Przydać Ci się może też pompka lub zestaw linek hamulcowych. Oprócz tego przyda Ci się jakże ważna umiejętność samodzielnej wymiany opony lub dętki. Serwisy internetowe pomagają w nauce – skorzystaj z nich przed wyjazdem żeby nic nie zaskoczyło Cię po drodze.

Jedzenie i picie

Zawsze zabieraj ze sobą odpowiednią ilość jedzenia i picia. Pamiętaj, że w czasie wysiłku, organizm potrzebuje więcej kalorii i energii niż zwykle. Nie zapominaj o przekąskach uzupełniających spadek energii, np. banany, batony proteinowe. Możesz też zabrać kanapki, orzeszki, batony lub czekoladę, które w szybki sposób dostarczą Ci energii. Najważniejsza jest jednak woda. Nie kupuj napojów izotonicznych w sklepie, a sporządź taki napój w domu. Wystarczy, że do wody dodasz szczyptę soli, miód, sok z cytryny lub truskawkę, a będziesz się cieszył dobrym smakiem i skutecznym izotonikiem przez całą drogę.

Ubranie

Ostatnia ważna sprawa to kwestia ubioru i bezpieczeństwa. Nie chcesz przecież ulec wypadkowi lub wrócić i się rozchorować. Dopasuj ubiór do warunków pogodowych. Pamiętaj żeby przed wyjazdem sprawdzić prognozę pogody i zabrać krótkie spodenki na słoneczną pogodę lub kurtkę przeciwdeszczową, jeśli zakładasz, że „złapie Cię deszcz”. Dla rowerzysty nie ma chyba nic gorszego niż jazda w mokrym ubraniu…

Bezpieczeństwo

Nade wszystko pamiętaj jednak o swoim bezpieczeństwie. Wyposaż siebie i swój rower w odblaski, a przede wszystkim kask na głowę. To ochrona nie tylko w momencie upadku, ale także nakrycie głowy chroniące przed promieniami słońca czy przed deszczem. Część kasków ma także wysunięty daszek, przez który słońce aż tak mocno nie razi, a deszcz padający w oczy aż tak nie utrudnia jazdy. Większość z kasków posiada także siateczkę zabezpieczającą dostanie się owadów pod kask. Dobrze też żebyś miał przy rowerze oświetlenie. Nawet jeśli zakładasz jazdę jedynie w dzień, nigdy nie wiesz kiedy spotka Cię coś, co wydłuży czas Twojej drogi. Jazda w nocy bez światła to nie tylko ograniczona widoczność, ale także sprowadzanie na siebie niebezpieczeństwa przez to, że jesteś praktycznie w ogóle niewidoczny na drodze.

Prozaiczne a ważne – co zabrać na wyprawę rowerową

Weź ze sobą także chusteczki lub papier toaletowy – mogą być przydatne nie tylko do oczywistych funkcji, ale czasem mogą pomóc Ci w wielu innych czynnościach jak np. wytarcie rąk od smaru z łańcucha. Zabierz ze sobą także kilka plastrów opatrunkowych, które mogą się okazać na wagę złota. W przypadku słonecznej pogody, pamiętaj o kremie do opalania. Częstym błędem rowerzystów jest nieużywanie kremu przeciwko promieniom UV, co skutkuje bolesną opalenizną.

Podsumowując, niezależnie od tego dokąd i na jak długo się wybierasz pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Dopasuj warunki do swoich możliwości. Opisane rzeczy są oczywiście rzeczami do zabrania na każdą wyprawę. Jeśli jednak wybieramy się w podróż na pustynię, na Alaskę albo zamierzamy spać po drodze w namiocie, zestaw rzeczy do zabrania rośnie.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.