Zmarł Jan Szyszko – były minister środowiska, polityk, nauczyciel akademicki

W wieku 75 lat zmarł Jan Szyszko – były minister środowiska, polityk, profesor i ceniony nauczyciel akademicki. Niespodziewana śmierć wstrząsnęła mediami w całym kraju. Nie podano przyczyny, a o tej sytuacji poinformował również sam Prezydent, Andrzej Duda. 

Zmarł Jan Szyszko – polityk, nauczyciel, naukowiec

Dziś w wieku 75 lat zmarł Jan Szyszko. Przez wiele lat sprawował funkcję ministra środowiska. Z początku w rządach Jerzego Buzka (od roku 1997 do 1999), następnie Jarosława Kaczyńskiego i Kazimierza Marcinkiewicza (2005-2007), później Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego (2015-2018). W roku 2001 uzyskał tytuł naukowy profesora nauk leśnych. Dodatkowo, autor ponad stu publikacji dotyczących ekologii i zasobów przyrodniczych. W latach 1993-1994 sprawował funkcję dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

W nadchodzących wyborach parlamentarnych kandydował do Sejmu z okręgu nr 20. O jego śmierci, za pośrednictwem Twittera poinformował Prezydent Andrzej Duda, wspominając go słowami:

Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua… RiP

 

W internecie pojawiły się liczne kondolencje, szczególnie ze strony polityków. Beata Szydło wspomniała Jana Szyszko tymi słowami:

Zmarł Prof. Jan Szyszko. Był Ministrem Środowiska w moim rządzie. Człowiek zasad i wartości. Całym sercem ukochał Polskę. Wielki pasjonat przyrody. Cześć Jego Pamięci!

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.