Wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, natomiast dla mężczyzn wynosi on 65. Te zasady emerytury tyczą się tylko osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku. Sprawdźcie koniecznie, w jaki sposób wylicza się emeryturę oraz jak ZUS ustawia podstawę do obliczenia emerytury. Przedstawiamy wam kilka wskazówek. Dzięki naszym radom z łatwością podejmiesz decyzje dotyczące swojej przyszłej emerytury!
Czy emerytura jest obowiązkowa?
Musimy pamiętać, że według zasady emerytury, to nasze prawo, lecz nie obowiązek. Ustawa tylko określa minimalny wiek, w którym możemy na nią przejść. Jednak to sam ubezpieczony podejmuje decyzje, czy chce już skorzystać z tego prawa. Każda osoba podejmuje samodzielnie decyzję, kiedy chce przerwać karierę zawodową. To właśnie między innymi z tego powodu, przywrócono wiek emerytalny 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Przed przejściem na emeryturę, określa się: stan zdrowia, sytuację ogólną oraz indywidualną na rynku pracy, oczekiwania otrzymywania w przyszłości świadczeń emerytalnych, a także plany dotyczące długość odpoczynku od momentu zakończenia aktywności zawodowej.
Kalkulator emerytalny co to jest?
Zanim ostatecznie zdecydujemy się, aby przejść na emeryturę, musimy zrobić rozeznanie wśród ofert. W każdym ZUSie dostępni są specjaliści, którzy pomogą nam w przeprowadzeniu dokładnych kalkulacji. Doradcy oraz dostępny w internecie kalkulator emerytalny, pomogą nam w wyliczeniu emerytury. Wtedy zadecydujemy, czy chcemy przerwać aktywność zawodową, czy może jeszcze ją przedłużyć.
Jak zabezpieczyć się finansowo na emeryturze?
ZUS posiada zabezpieczone środki finansowe, dzięki którym ma pewność, że wszystkie świadczenia zostaną wypłacone. Dzięki polepszeniu się sytuacji na rynku pracy, pracodawcy coraz bardziej dbają o swoich pracowników. Zależy im na utrzymaniu doświadczonych ludzi na stanowiskach, dlatego też poprawiają warunki pracy. To spowodowało, że coraz więcej ludzi postanowiło kontynuować swoją karierę w tym samym zakładzie, zamiast go zmieniać.
Zasady emerytury 2019
Zasady emerytury na rynku pracy. Istnieje prawo, w którym pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę komuś, komu zostało zaledwie 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. To tzw. 4-letni okres ochronny. Obejmuje on każdego pracownika.