Wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków – jak uzyskać?

Jeżeli potrzebujecie wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków, to świetnie trafiliście! Powiemy wam, jak uzyskać taki wypis. Możemy to zrobić na dwa sposoby, opiszemy każdy z nich. Z naszymi radami stanie się to banalnie proste.

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków – wniosek

Jeżeli chcemy to zrobić w urzędzie albo listownie, musimy złożyć do tego odpowiedni wniosek. Taki wypis i wyrys może uzyskać właściciel lub osoba, której przyznano prawo do zarządzania nieruchomością, a także osoba lub nawet przedsiębiorstwo, które ma prawne powody do uzyskania tego dokumentu. Wniosek możemy złożyć w dowolnym momencie. Wystarczy, że wypełnimy wniosek o wydanie wypisu albo wyrysu z ewidencji gruntów i budynków. Złożymy go i zapłacimy, kiedy dostaniemy z urzędu informację o kwocie.

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków – cena

Taki dokument jest stosunkowo drogi. Za elektroniczną wersję musimy bowiem zapłacić 140 zł, a za papierową 150 zł. Powinniśmy mieć także na uwadze to, że ceny dotyczą tylko i wyłącznie jednej nieruchomości, która jest w granicach jednego obrębu  ewidencyjnego. Więc jeżeli jesteśmy właścicielami kilku działek, ale wszystkie leżą w jednym obrębie ewidencyjnym, to za nie zapłacimy 140 lub 150 zł.

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków – ePUAP

Do złożenia wniosku przez Internet, potrzebujemy mieć założony profil zaufany (eGo) albo certyfikat kwalifikowany. Pomoże to potwierdzić naszą tożsamość, ponieważ oszustów niestety nie brakuje. Wystarczy, że wejdziemy na stronę Wydanie wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów i budynków i klikniemy w zakładkę „Załatw sprawę”. Tutaj nas system przeniesie do strony, na której musimy się zalogować. Po zalogowaniu, wrócimy na stronę e PUAP. Wypełniany wniosek musimy zaadresować na starostwo powiatowe lub do urzędu miasta, w którym nasza nieruchomość się znajduje. Teraz czas na wypełnienie całego wniosku i to wszystko. Klikamy „Dalej”, następnie „Podpisz” i wysyłamy wniosek. Po tym wszystkim powinniśmy dostać jeszcze urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP) oraz informację o tym, ile musimy zapłacić. Urząd wyśle informacje dotyczące tego, kiedy wypis i wyrys będzie gotowy do odebrania.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.