Wymelduj się z pobytu stałego, niby takie łatwe, jednak nie wszyscy wiedzą, jak to zrobić. Na każdej osobie, która opuszcza na stałe miejsce, w którym dotychczasowo była zameldowana, ciąży obowiązek prawny. Musimy się wymeldować. Jeśli tego nie zrobimy, właściciel lokalu poinformuje gminę oraz urząd. Dlatego lepiej nie zwlekać z dopełnieniem tej czynności.
Wymelduj się z pobytu stałego przez Internet
W dobie Internetu już wszystko możemy załatwić bez wychodzenia z domu. To niewątpliwie wielkie ułatwienie. Wystarczy, że złożymy formularz przez platformę ePUAP. Jednak najpierw potrzebujemy założyć profil zaufany (eGo). Nie będzie to nam potrzebne, jeśli posiadamy certyfikat kwalifikowany. Wszystkie te działania mają na celu zapewnić nam jak największe bezpieczeństwo w sieci. Teraz nie trudno o kradzież tożsamości lub podszycie się pod naszą osobę.
Wymelduj się z pobytu stałego w urzędzie miejskim
Musimy to zrobić najpóźniej w dniu, w którym na stałe opuszczamy dotychczasowe miejsce pobytu. Można to zrobić również w nowym miejscu zamieszkania. W ten sposób możemy również zameldować się w nowym miejscu pobytu, załatwimy zatem dwie sprawy za jednym razem. Usługa jest całkowicie bezpłatna, wystarczy że będziemy mieć ze sobą potrzebne dokumenty oraz wypełniony wniosek. Niezbędny jest ważny dokument tożsamości, może być to dowód lub paszport. Na dopełnienie formalności nie trzeba czekać długo, urzędnik wymelduje nas od razu w chwili otrzymania poprawnie wypełnionego formularza.
Jak wymeldować kogoś z mieszkania po jego opuszczeniu?
We wniosku o wymeldowania należy udzielić podstawowych informacji. Wystarczy podać nasze dane teleadresowe oraz osoby, którą chcemy wymeldować. Musimy również napisać, dlaczego osoba wymeldowywana opuściła mieszkanie. Obowiązkowe jest także załączenie dokumentu, w którym to potwierdzimy nasze prawo do lokalu. Jeśli wniosek wypełnimy prawidłowo oraz załączymy do niego wszystkie niezbędne dokumenty, zaczyna się jego rozpatrywanie. Najpierw musi przejść ocenę formalną, a następnie odbywa się postępowanie. To niezbędne do ustalenia stanu faktycznego. Czasem nawet jest wymagana wizytacja w lokalu albo przesłuchanie świadków.
źródło zdjęcia: gazeta.pl