Warszawa: Przemyt heroiny na lotnisku Chopina

Przemyt heroiny na lotnisku Chopina. Brytyjka i Holenderka przyleciały z Johannesburga do Warszawy. W swoich walizkach z podwójnym dnem przemycały aż 8,5kg heroiny. Wartość narkotyków oszacowano na 1,7 mln złotych. Grozi im od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Podejrzane zachowanie

Dwie kobiety, obywatelka Wielkiej Brytanii oraz Holenderka wracały z Johannesburga. Dla funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego trasa kobiet do domu akurat przez Polskę wydała się podejrzana. Dodatkowo kobiety nie potrafiły wyjaśnić służbom jaki był ich cel podróży do Republiki Południowej Afryki. Wówczas zlecono kontrolę bagaży. Izba Administracji Skarbowej podaje:

Po otwarciu bagaży pełnych ubrań, uwagę funkcjonariuszy zwróciła nienaturalna grubość spodu walizek. Pomiędzy ich ściankami w podwójnym dnie ukryte były po dwie paczki oklejone folią i taśmą, zawierające granulat koloru beżowego

Natychmiast zlecono badanie podejrzanej substancji. Okazało się, że jest to heroina. Brytyjka w swojej torbie przemycała 3,5 kg heroiny, Holenderka zaś 5 kg. Wartość zatrzymanych narkotyków to blisko 1,7 mln złotych! Kobiety zostały zatrzymane pod zarzutem przemytu, a po wstępnych przesłuchaniach Sąd skazał przemytniczki na tymczasowy trzymiesięczny areszt. Grozi im nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Postępowaniem w sprawie przemytu znacznych ilości narkotyków zajmuje się Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota.

ZOBACZ TAKŻE: PYTALI O LUFKĘ, CHWALILI SIĘ „TOWAREM” – NIE WIEDZIELI, ŻE ROZMAWIALI Z TAJNIAKAMI

To nie jedyny przypadek próby przemytu

Warto wspomnieć, że przemyt heroiny na lotnisku Chopina to powtarzająca się sytuacja. W tym roku warszawscy funkcjonariusze udaremnili przemyt Greka, który próbował przewieźć aż 6 kg heroiny w swoim bagażu. Kolejna próba przemytu narkotyków zdarzyła się 5 miesięcy później, kiedy to obywatelka Hiszpanii ukryła pakunek z narkotykami w swojej walizce. Jedną z popularniejszych metod, którą wykorzystują przemytnicy to podwójne dno w walizkach. Warto zaznaczyć, że ze statystyk Straży Granicznej wynika, iż wykrywalność wszelkich przemytów zwiększyła się. Oprócz narkotyków pasażerowie często przewożą również broń, skradzione drogocenne obrazy oraz inne dzieła sztuki.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.