Wałbrzych walczy z plastikiem! Radykalny krok miasta

Plastik staje się znakiem rozpoznawczym naszych czasów. W każdym sklepie do warzyw czy owoców dodawana jest gratis mała reklamówka. Nie wszyscy się jednak godzą na taki stan rzeczy. Wałbrzych walczy z plastikiem. Miasto postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i zrobiło radykalny krok w stronę polepszenia ekologii.

Wałbrzych walczy z plastikiem

Już niebawem z wałbrzyskich sklepów znikną jednorazowe foliówki oraz reklamówki plastikowe. To wielki krok w stronę świadomości ekologicznej. Radni miasta postanowili, że w najbliższym czasie w sklepach nie będzie można zaopatrzyć się w torby ze sztucznego tworzywa. To pierwsza w naszym kraju takie postanowienie. Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlowej popiera pomysł i chce, żeby stał się realnością mieszkańców Wałbrzycha.

Likwidacja plastiku

Wałbrzych walczy z plastikiem już od wielu lat. Jednak jak dotąd nie było tak radykalnej postawy. Do tej pory miasto wprowadziło takie regulacje:

Wałbrzyscy radni przyjęli uchwałę o zakazie sprzedaży oraz udostępniania klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego

Edward Szewczak potwierdził, że plastik powinien zostać całkowicie wyeliminowany:

Plastik jest szkodliwy i powinien być eliminowany i ograniczany do minimum

Plastik szkodliwy dla środowiska

Nie od dziś wiadomo, że to sztuczne tworzywo jest niesamowicie szkodliwe dla naszej planety. Dlatego też Wałbrzych walczy z nim sukcesywnie od 3 lat. Zmiany wprowadzano w życie mieszkańców stopniowo i powoli przyzwyczajano ich do nowego stanu rzeczy. Przykładem może być maraton, który miał miejsce w tym mieście na Dolnym Śląsku. Podczas tego wydarzenia nie używano w ogóle kubków plastikowych. Dla porównania inne miejsce leżące w województwie dolnośląskim – Wrocław. Po maratonie w stolicy Dolnego Śląska została góra zużytych kubeczków plastikowych.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.