W święta i Nowy Rok nie zrobimy przelewu przez system Elixir

W święta i Nowy Rok

W święta i Nowy Rok nie będzie możliwości wykonania przelewu przez system Elixir. Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomina, że w dni ustawowo wolne od pracy standardowe rozliczenia międzybankowe w tym systemie nie są realizowane. 

Czym jest Elixir?

Elixir obsługuje Krajowa Izba Rozliczeniowa. Jest to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych dla transakcji w złotych. Sesje odbywają się w dni robocze o godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. Co ważne w święta i Nowy Rok system nie wykonuje żadnych transakcji. Tomasz Jończyk – dyrektor Krajowej Izby Rozliczeniowej poinformował:

24 grudnia oraz 31 grudnia w systemie Elixir odbywają się dwie sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w tych dniach po godz. 13.30 zostaną rozliczone w ramach porannej sesji pierwszego dnia roboczego, tj. odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia. Dokładne terminy przekazywania zleceń klientów do rozliczenia zależą od polityki poszczególnych banków w zakresie księgowania transakcji.

Dokładnie taka sama sytuacja dotyczy systemu Euro Elixir, czyli transakcji w euro. Natomiast 24 i 31 grudnia system będzie działał wg standardowego harmonogramu, w ramach sześciu sesji rozliczeniowych.


ZOBACZ TAKŻE: SZWECJA ZAKAZAŁA NOSZENIA BUREK I CHUST PRZEZ MUZUŁMANKI 

Alternatywą są płatności natychmiastowe

KIR przypomina, że niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, można skorzystać z płatności natychmiastowych wykonywanych w systemie Express Elixir, który umożliwia przesyłanie pieniędzy między kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach. System działa całą dobę, przez cały rok, także w weekendy oraz w święta. 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.