W Kenii zainstalowano elektrownię słoneczną, która dostarcza wodę

W Kenii

W Kenii zamontowano elektrownię słoneczną, która dostarcza mieszkańcom pitną wodę. Innowacyjnym pomysłem zajęła się organizacja Give Power, która stworzyła system przekształcający wodę oceaniczną w zdatną do picia. Rozwiązanie to umożliwia ugaszenie pragnienia prawie 25 tys. osób dziennie.

Trudny dostęp do wody

Blisko 1/3 ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej. Najcięższe warunki dotykają regiony Afryki Subsaharyjskiej, dlatego innowacyjny projekt postanowiono zamontować w Kenii, a dokładniej w mieście Kiunga. Tamtejsi mieszkańcy musieli pokonywać trasę zajmującą około godziny czasu w jedną stronę, aby przynieść do domu wodę. Każda kropla jest dla nich bardzo cenna, dlatego przeznaczali ją tylko do picia rezygnując z mycia się. Brak higieny powoduje wiele chorób, co tylko pogarsza ich już trudną sytuację. 

Organizacja Give Power postanowiła pomóc Nigeryjczykom budując w mieście elektrownie słoneczną, która dostarcza pitną wodę. Urządzenie wyposażono w dwie pompy, które są tak wydajne, że zaspokajają pragnienie blisko 25 tys. osób w ciągu dnia! Szacuje się, że podczas całej doby elektrownia może zapewnić godniejsze życie nawet 35 tys. osób. Życie mieszkańców zmieniło się diametralnie. Nie muszą już pokonywać długich dystansów po wodę, a ponadto, mają jej zdecydowanie więcej przez co mogą zadbać o swoją higienę. Dodatkowo zmiana pozwoli uniknąć wielu chorób i pasożytów, które gwarantowała im brudna woda. Innowacyjny pomysł ma pojawić się również na Haiti oraz w Kolumbii, ale organizacja planuje rozszerzyć projekt również w innych krajach.

ZOBACZ TAKŻE: KOBIETY W SUDANIE MOGĄ JUŻ NOSIĆ SPODNIE – ZMIANA PRZEPISÓW SZARIATU

Jak działa elektrownia słoneczna?

Organizacja Give Power przeprowadziła pierwsze testy elektrowni słonecznej już na początku sierpnia tego roku. Chociaż mają za sobą kilka podobnych rozwiązań, ten okazał się najlepszy.

Elektrownia słoneczna pobiera wodę z oceanu i zajmuje się jej odsalaniem. Proces ten jest bardzo energochłonny i zarazem kosztowny. Postanowiono więc zamontować na dachu elektrowni panele słoneczne, które są w stanie wyprodukować 50 kilowatów energii. Wystarcza to, aby zasilać dwie pompy przez całą dobę. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze i przede wszystkim – długoterminowe.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.