Uwaga na oszustwa związane z mikrorachunkiem

Mikrorachunek

Uwaga na oszustwa związane z mikrorachunkiem. Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami, które rzekomo mają dotyczyć zaległości, które należy uregulować. Ponadto w wiadomości znajduje się niebezpieczny link.

„Wiadomości zawierają link, który może być niebezpieczny”

Uwaga na oszustów! Podatnicy powinni zachować szczególną czujność – ostrzega Ministerstwo Finansów. W najnowszym komunikacie poinformowali o salwie fałszywych SMS-ów, które rzekomo mają dotyczyć zaległości na mikrorachunku. „Ostrzegamy przed fałszywymi SMS-ami z informacją o zadłużeniu na indywidualnym rachunku podatkowym, tzw. mikrorachunku podatkowym. Wiadomości zawierają link, który może być niebezpieczny” – dodano. Administracja skarbowa poinformowała, że nie jest nadawcą wiadomości. Są one fałszywe i zawierają niebezpieczny link. „Otwieranie linków zamieszczonych w takich wiadomościach oraz wysyłanie odpowiedzi do nadawcy może spowodować przekazanie danych nieuprawnionym osobom” – podkreśla Ministerstwo.

Przykładowy fałszywy SMS brzmi: „Twój indywidualny rachunek podatkowy wykazuje obciążenie w kwocie 6.18 PLN. Prosimy spłacić zadłużenie, aby uniknąć egzekucji”

Warto dodać, że korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy sprawdzić jego numer w generatorze i wykorzystać podczas przelewu.

 


ZOBACZ TAKŻE: MIKRORACHUNEK PODATKOWY OD 1 STYCZNIA 2020. KOGO DOTYCZY?

Czym jest mikrorachunek?

Od 1 stycznia 2020 roku wszedł w życie mikrorachunek podatkowy, którego celem jest ułatwienie procesu rozliczania podatków. Wcześniej podatnicy musieli rozliczać PIT, VAT i CIT na trzech osobnych rachunkach. Zastąpiono go jednym wspólnym rachunkiem bankowym. Na konto można uiszczać również opłaty wynikające z mandatów oraz opłat kosztów sądowych.

Wiąże się to z usunięciem rachunków urzędów skarbowych, na które niegdyś wpłacano pieniądze z tytułu rozliczeń podatkowych. Po 31 grudnia 2019 roku, banki automatycznie odrzucają przelewy.

Mikrorachunek podatkowy dotyczy wszystkich podatników, czyli około 27 mln osób (25 mln – PIT, 1,2 mln – VAT, CIT – 0,5 mln). W pierwszej kolejności styczność z kontem muszą mieć przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem za grudzień 2019. Dla osób prowadzących działalności gospodarcze to największe ułatwienie.

Inni podatnicy skorzystają z mikrorachunku dopiero w okresie składania deklaracji rocznych, czyli w okolicach kwietnia przyszłego roku. I co ważne, dotyczy to tylko tych osób, które przedstawią niedopłatę. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem w przypadku większości podatników jest sytuacja, w której konto nie będzie w 2020 roku w ogóle przydatne. Ministerstwo Finansów nie planuje wysyłki listów do podatników. Osoby, które nie chcą korzystać z generatora, mogą udać się do Urzędu Skarbowego, gdzie zostaną poinformowane o numerze swojego mikrorachunku.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.