Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020r. Kogo dotyczy?

Mikrorachunek

Mikrorachunek podatkowy to nowe udogodnienie, które wchodzi w życie już 1 stycznia 2020 roku. Dotyczy rozliczania podatków PIT, VAT oraz CIT. Zmiana jedynie w teorii dotyczy wszystkich podatników, ale niektórzy będę z niej korzystać częściej. Kogo więc dotyczy? 

Jeden rachunek

Od 1 stycznia 2020 roku w życie wchodzi mikrorachunek podatkowy, którego celem jest ułatwienie procesu rozliczania podatków. Do tej pory podatnicy musieli rozliczać PIT, VAT i CIT na trzech osobnych rachunkach. Od przyszłego roku zostaną one zastąpione jednym wspólnych rachunkiem bankowym. Na konto będzie można uiszczać również opłaty wynikające z mandatów oraz opłat kosztów sądowych.

Zmiany wiążą się z usunięciem rachunków urzędów skarbowych, na które wpłacano do tej pory pieniądze z tytuły rozliczeń podatkowych. Co ważne, po 31 grudnia 2019 roku, banki będą automatycznie odrzucać przelewy. Stąd istotne, aby podatnicy wygenerowali swój własny mikrorachunek podatkowy. Należy zrobić to na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów.

Ponadto, osoby składające rozliczenie roczne PIT przy pomocy udostępnionej przez resort usługi „Twój e-PIT”, numer dostaną automatycznie. Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów powiedział: „Od 15 lutego 2020 r. w sytuacji, gdy w rozliczeniu pojawi się niedopłata, numer mikrorachunku będzie numerem, na który należy dokonać przelewu.”

Kogo obowiązuje i jak to zrobić?
Mikrorachunek podatkowy dotyczy wszystkich podatników, czyli około 27 mln osób (25 mln – PIT, 1,2 mln – VAT, CIT – 0,5 mln). W pierwszej kolejności styczność z kontem muszą mieć przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem za grudzień br. Dla osób prowadzących działalności gospodarcze to największe ułatwienie.

Inni podatnicy skorzystają z mikrorachunku dopiero w okresie składania deklaracji rocznych, czyli w okolicach kwietnia przyszłego roku. I co ważne, dotyczy to tylko tych osób, które przedstawią niedopłatę. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem w przypadku większości podatników jest sytuacja, w której konto nie będzie w 2020 roku w ogóle przydatne.

Ministerstwo Finansów nie planuje wysyłki listów do podatników. Osoby, które nie chcą korzystać z generatora, mogą udać się do Urzędu Skarbowego, gdzie zostaną poinformowane o numerze swojego mikrorachunku.

Mikrorachunku to numer, który konstruowany jest dla wszystkich w ten sam sposób. Mianowicie, najpierw są dwie cyfry liczby kontrolnej, później wartość 10100071 (numer wskazujący na NBP), następnie cyfrę 1 lub 2 (w zależności od tego, czy identyfikujemy się PESEL-em czy NIP-em), kolejno PESEL lub NIP i zera. Zer będzie tyle, by cały rachunek miał 26 znaków.

ZOBACZ TAKŻE: AUCHAN NAJTAŃSZYM SKLEPEM W POLSCE

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.