Urlop rodzicielski – sprawdźcie, jak z niego skorzystać

Jeśli jesteście świeżo upieczonymi rodzicami i zastanawiacie się, czy przysługuje wam wolne, to koniecznie zapoznajcie się z przepisami. Urlop rodzicielski ma kilka odmian, sprawdźcie kto może się o niego starać.

Kto może dostać urlop rodzicielski?

Do dostania takiego wolnego są uprawnieni rodzice biologiczni, jak również adopcyjni oraz przyszli rodzice adopcyjni. Wymogiem, który musimy spełnić to bycie zatrudnionym na umowę o pracę. Jeśli nie posiadamy takiej umowy, możemy być także zatrudnieni na podstawie: powołania, wyboru, mianowania, jak również spółdzielczej umowy o pracę. W wyjątkowych sytuacjach, na przykład kiedy matka przebywa w szpitalu, z tego urlopu może skorzystać także ojciec, dziadkowie albo rodzeństwo dziecka. Warunkiem jest jednak stabilne zatrudnienie.

Rodzaje urlopów rodzicielskich

Obowiązkowym urlopem jest urlop macierzyński. Natomiast urlop rodzicielski można wykorzystać zaraz po nim. Ojcu dziecka przysługuje tzw. urlop ojcowski. Za każdy z nich przysługuje nam wynagrodzenia. Z kolei urlop wychowawczy jest już urlopem bezpłatnym i możemy z niego skorzystać zanim dziecko skończy szósty rok życia.

Ile trwają urlopy rodzicielskie?

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Po porodzie matka obowiązkowo musi wziąć 14 dni wolnego, nie może od razu wrócić do pracy. Jeżeli pozostałe 6 tygodni weźmie ojciec dziecka, matka może wrócić do pracy. Jeżeli nie chce to jest uprawniona do wzięcia tych 6 tygodni urlopu także przed porodem. W jego trakcie dostajemy 100% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast urlop rodzicielski trwa do 32 tygodni. Możemy go wykorzystać na kilka sposobów. W całości przysługuje jednemu z rodziców. Jednakże jesteśmy uprawnieni do wzięcia go równocześnie, wtedy rozkłada się on na 16 tygodni, więc całkowity wymiar to w dalszym ciągu 32 tygodnie. Jeżeli jest taka potrzeba, można go także wciąć na zmianę. Wtedy to wystarczy podzielić się czasem wolnym. Urlop rodzicielski jest również płatny, za pierwsze 6 tygodni przysługuje nam 100% podstawy wymiaru zasiłku, a za następne tygodnie już 60%.

Jak podzielić urlop rodzicielski?

Można go podzielić na maksymalnie 4 części, jednak każda nie powinna być krótsza niż 8 tygodni. Można go od razu wykorzystać po urlopie macierzyńskim. Takie wolne można także łączyć z pracą, jednak nie może przekroczyć 50% etatu. Dzięki temu, urlop ulegnie przedłużeniu.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.