Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – ogólnopolski i bezpłatny

Każdy kto zmaga się z problemem, może zadzwonić na bezpłatny numer i porozmawiać z osobą, która go wesprze. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży to dla niektórych jedyne wyjście. Czynny jest 7 dni w tygodniu niemal przez całą dobę. Jeżeli boimy się o anonimowość pamiętajmy, że wykonywane połączenia nie są widoczne na żadnych bilingach.
Kto może korzystać z telefonu zaufania?

Każde dziecko i młodzież może zadzwonić na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Z pewnością po drugiej stronie będzie osoba, która z chęcią z nami porozmawia. Możemy podzielić się z nią swoimi problemami. Na pewno nas wysłucha i coś doradzi. Niektórzy boją się wybrać numer, ponieważ uważają, że ich sprawy są błahe i nie interesują nikogo. Nic bardziej mylnego, można dzwonić nawet z trudnościami dotyczącymi dojrzewania, nieszczęśliwej miłości czy dręczeniem w szkole. Oprócz tego, konsultanci z chęcią porozmawiają także o problemach związanych z nadwagą albo zaburzeniami w odżywianiu, myślach samobójczych i wszelkiego rodzaju lękach.

Kto udziela pomocy?

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży zatrudnia wykwalifikowaną kadrę. Konsultantami są pracownicy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dawniej nazywała się Fundacja Dzieci Niczyje. Pracują tam również psycholodzy i pedagodzy oraz studenci, którzy kończą już psychologię i pedagogikę. Możemy mieć pewność, że dostaniemy najlepszą pomoc z ich strony, a nasze problemy na pewno nie zostaną zbagatelizowane.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – jaki numer?

Wystarczy tylko wykręcić numer 116 111, a po chwili będziemy już rozmawiać z konsultantem. Pamiętajmy, że pracownicy odpowiedzą na pytania, postarają się doradzić jak najlepiej, co powinniśmy zrobić w danej sytuacji oraz jak sobie z nią poradzić. Mimo, iż nam się wydaje, to nigdy nie jesteśmy sami, zawsze możemy liczyć na pomoc, a trudności przezwyciężać razem z kimś. Możemy dzwonić codziennie od godziny 12 do 2 w nocy, a usługa jest całkowicie bezpłatna. Ponadto warto wspierać taką inicjatywę i przeznaczać nawet niewielkie datki, każda złotówka jest na wagę złota. Ta linia to czasem jedyne koło ratunkowe dla samobójców czy ofiar przemocy domowej. Tysiące dzieci każdego dnia doświadcza agresji ze strony dorosłych czy rówieśników. Reasumując, każda kwota się liczy, bez tego dzieci stracą czasem jedyną dla nich pomoc.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.