UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Allegro

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Allegro. Podobno ma to związek z wykorzystywaniem przez platformę swojej pozycji kosztem innych sprzedawców na stronie – podaje tvn24. Co ciekawe, przedstawiciele Allegro zaprzeczają postawionym zarzutom, wydając oświadczenie. 

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Allegro

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił zbadać sprawę, gdyż podejrzewa platformę o faworyzowanie własnej działalności kosztem innych sprzedawców. Głównie chodzi o fakt, że prawdopodobnie wykorzystano pewien algorytm trafności, który nie był dostępny dla innych sprzedawców. Podobno niektóre z funkcji zarówno promocyjnych, jak i sprzedażowych były dostępne tylko dla Allegro.

Prawo antymonopolowe zabrania nadużywania swojej pozycji. Jak informuje tvn24, w tej sprawie spłynęło wiele skarg. Co jeszcze, wniesione postępowanie poprzedziło 30-miesięczne postępowanie wyjaśniające. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał wyjaśnił, że „w zarzutach chodzi o wykorzystywanie sytuacji, że platforma pełni jednocześnie funkcję placu rynkowego i prowadzi własny sklep – Oficjalny Sklep Allegro”. Sprawia to, iż jest w lepszej sytuacji konkurencyjnej niż inni.

ZOBACZ TAKŻE: 12 EDYCJA AKCJI CHARYTATYWNEJ OLX – NAKARM PSA! 

Allegro opublikowało oświadczenie

Allegro w oświadczeniu poinformowało, iż Oficjalny Sklep Allegro odpowiada za mniej niż 1 proc. sprzedaży na całej platformie. Dodatkowo, uzupełnia luki w ofertach sprzedawców. Prezes platformy Francois Nuyts poinformował, że:

Ekosystem Allegro umożliwia każdej firmie handlowej łatwe wejście na rynek bez żadnych barier, umożliwiając konkurowanie na równych warunkach. Dzięki temu polscy konsumenci korzystający z Allegro mają praktycznie nieograniczony wybór produktów w najlepszych cenach, czyli najlepsze doświadczenie zakupowe

Allegro zapewniło, że zamierza w pełni współpracować z UOKiK. Na świecie organy antymonopolowe prowadzą wiele tego typu spraw. Chociażby w przypadku Google czy Amazon.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.