Tysiące dolarów na rozwój – Polka stworzyła alternatywę dla plastiku

Tysiące dolarów na rozwój – tyle otrzyma Róża Rutkowska za jej innowacyjny eko wynalazek. Okazuje się, że można stworzyć opakowanie wolne od plastiku. Dodatkowo, cieszy nas fakt, iż zostało to docenione! Potrzebnych jest więcej ekologicznych rozwiązań, patrząc na to w jakim kierunku zmierza świat. Więcej informacji o Scoby przeczytacie poniżej. 

Alternatywa dla plastiku to zawsze dobre rozwiązanie

Róża Rutkowska – absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS w Poznaniu może pochwalić się ogromnym osiągnięciem. Wiele osób czy firm próbuje znaleźć rozwiązania, które sprawią, że używanie plastiku zacznie spadać. Zalega on już prawie wszędzie, trując morza i oceany oraz przede wszystkim nas, czyli społeczeństwo. Komisja Europejska do roku 2021 chce zakazać produkcję jednorazowego użytku. Sytuacja już jest krytyczna, więc jeżeli nie wprowadzimy szybkich zmian – może być jeszcze gorzej.

Czym zachwyciła Polka? Projektem SCOBY, czyli Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast. Jest to tkanina powstała z grzybka kombuchy, która nadaje się na organiczne opakowanie. Chociażby na żywność. Co się dzieje z nim później? Możecie je wyrzucić na kompost lub nawet zjeść! Szanujemy takie rozwiązania. Co ciekawe, Polka dostała tysiące dolarów na rozwój, które pomogą jej wdrożyć projekt na rynek!

Aby wyprodukować takie opakowanie, wystarczy mała przestrzeń i niewielki udział zasobów. Co ciekawe, nie potrzeba dużo czasu, aby ono powstało. Jest to przede wszystkim kompromis pomiędzy wygodą, a dbaniem o środowisko. SCOBY jako symbioza kultur bakterii i grzybów znanych ze sfermentowanej, wcześniej wspomnianej herbaty kombuchy. W InnPoland możecie przeczytać:

Opakowania powstały w efekcie mojej pracy dyplomowej na studiach z wzornictwa. Chciałam połączyć pozornie odległe dziedziny, więc spojrzałam na moje otoczenie i połączyłam je z merytoryczną wiedzą. Wychowałam się w rolniczej rodzinie, więc analizując proces hodowania roślin i mając wiedzę na temat produkcji tworzyw sztucznych, zauważyłam punkt wspólny

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.