Trzynaste emerytury nie dla każdego – kto ich nie dostanie?

Trzynaste emerytury powinny być przyznawane wszystkim emerytom, jednak okazuje się, że około 200 tys. osób może ich nie otrzymać. Dotyczy to przede wszystkim osób, które skończą pracować po 31 marca 2020 roku. Więcej informacji poniżej. 

Trzynaste emerytury nie dla każdego – około 200 tysięcy osób może ich nie dostać

Jak podaje Business Insider Polska, trzynaste emerytury, które miał otrzymać każdy emeryt, mogą nie być dostępne dla wszystkich. Przysługiwała ona prawie 9,8 mln emerytów i rencistów. Przypominamy, iż wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wynosi odpowiednio 60 i 65 lat. Według przepisów, które jasno mówią, że aby dostać dodatkowe pieniądze, trzeba mieć prawo do emerytury lub renty ustalone na dzień 31 marca 2020 r. 

ZOBACZ TAKŻE: KOLEJNE OGŁOSZENIE OPEN’ERA 2020 – KTO WYSTĄPI?

Oznacza to, iż każdy kto przejdzie na emeryturę po 31 marca 2020 roku, pieniędzy nie dostanie. Dotyczy to również osób, które za późno złożą wniosek o ustaleniu przyznanie emerytury. Według Business Insider Polska, „prawo to bowiem przysługuje osobom, które osiągną wiek emerytalny, wystąpią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o emeryturę, rozwiążą umowę z pracodawcą i otrzymają decyzję z ZUS o wypłacie świadczenia”.

Co jeszcze, około 200 tysięcy Polaków osiągnie wiek emerytalny po wspomnianej dacie 31 marca 2020 roku. Świadczy to o tym, że trzynastej emerytury nie dostaną. W grudniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wypłaty trzynastek nastąpią zgodnie z harmonogramem (czyli od 1 kwietnia).

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.