Tokio: powstanie 350-metrowy drewniany wieżowiec [WIDEO]

W Japonii powstanie 350-metrowy drewniany wieżowiec. Będzie to najwyższa drewniana budowla na całym świecie. Prace mają trwać 20 lat, a drapacz chmur zostanie oddany do użytku na jubileusz firmy Sumitomo Forestry.

350-metrowy budynek na 350-lecie firmy

Nie od dziś wiadomo, że numerologia jest bardzo istotna w Japonii. Wierzy się, że niektóre z liczb przynoszą szczęście, inne zaś pecha. Japończycy skorzystali z tego projektując największy i najwyższy budynek świata zbudowany z drewna. W Tokio powstanie 350-metrowy wieżowiec wykonany z tego materiału. Nieprzypadkowo projekt opublikowano na 70-lecie firmy Sumitomo Forestry – 7 w numerologii oznacza „kompletny”. Dlatego też budynek będzie miał 70 pięter i w 90% będzie zbudowany z drewna, pozostałe 10% to głównie stal. W 2010 roku Japonia wprowadziła nowe prawo, które mówi o tym, że blok, który ma więcej niż 3 kondygnacje musi być budowany głównie z drewna. Firma zajmująca się przedsięwzięciem informuje:

Takie budynki tworzą wygodne środowisko zarówno dla roślin, jak i zwierząt, stanowią też przyjemną przestrzeń dla ludzi. Budynki pełne zieleni stworzą sieć odpowiadającą biosferze ptaków czy owadów, przyczyniając się do zwiększenia stopnia różnorodności biologicznej w miastach”

Wizualizację budowli można zobaczyć na wideo poniżej:


ZOBACZ TAKŻE: GDZIE SIEDZĄ DZIECI, KIEDY REZERWUJESZ SWOJE MIEJSCE? JAPAN AIRLINES Z NOWĄ FUNKCJĄ

Geniusz architektoniczny – powstanie 350-metrowy drewniany wieżowiec

Budowanie tak ogromnych konstrukcji to nie lada wyczyn w Japonii, ze względu na częste trzęsienia ziemi. Geniusz budowy wieżowca polega na tym, że żadne z pięter nie będzie ze sobą połączone. W razie niesprzyjających ruchów tektonicznych każda z kondygnacji będzie poruszać się niezależnie, a powstała energia zostanie odprowadzona do ziemi. Główna oś konstrukcyjna będzie wykonana głównie ze stali i betonu, reszta budynku to samo drewno. Cała energia wstrząsów będzie rozchodzić się na budynek od podstawy aż po samą górę rozprzestrzeniając się na boki.

Dodatkowo użyte będą gumowe amortyzatory przy każdej kolumnie oraz ogromne tłumiki drgań. Przy samej podstawie zamontowane będą czujniki, które w razie trzęsienia ziemi uniosą budynek na kilka centymetrów, aby uniknąć zawalenia. Japończycy opracowali niemalże do perfekcji techniki budowania tak, aby chronić wieżowce przed zniszczeniem. Koszt budowy szacuje się na 5,6 mld $.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.