Szwecja: w Sztokholmie funkcjonuje 50 gangów

Niepokojące wiadomości ze Skandynawii. Raport szwedzkiej policji informuje, że w Sztokholmie funkcjonuje 50 gangów. Od 2017r. ich liczba stale rośnie. Do gangów dołączają coraz to młodsze osoby, a kluczowe role zaczęły odgrywać kobiety.

Kolejne grupy przestępcze

W czwartek szwedzka policja opublikowała raport, z którego wynika, że w Sztokholmie funkcjonuje 50 gangów. Jeszcze w 2017r. było ich 46. Szacuje się, że do grup przestępczych należy około 1500 osób. Nowe grupy tworzą się często poprzez transformacje już istniejących gangów.
O sytuacji wypowiedział się Palle Nilsson – szef wywiadu kryminalnego policji w Sztokholmie:

W większości to lokalne grupy walczące ze sobą za pomocą broni palnej. Strzelaniny coraz bardziej zagrażają jednak osobom postronnym. Widzimy także rosnące znaczenie kobiet, prowadzących działalność operacyjną, gdy mężczyźni zostają aresztowani lub zastrzeleni

Gangi walczą ze sobą głównie o wpływy dotyczące handlu narkotykami. Szwedzkie media podają, że w kraju od niedawna zaczęła funkcjonować międzynarodowa grupa przestępcza Black Axe. Zajmuje się ona sprowadzaniem imigrantów z Afryki Zachodniej. Obiecują pracę, lepsze warunki do życia, a w efekcie przyjezdni zmuszani są do prostytucji i handlu narkotykami. Przerażającym faktem jest udział w grupach coraz to młodszych osób. Wiele 16-latków rekrutuje się do gangów w szkolnych świetlicach. Co więcej, kluczowe role zaczęły odgrywać tam kobiety. Są to często żony albo partnerki zabitych gangsterów.

ZOBACZ TAKŻE: PRZEMYTNICY DRYFOWALI NA TRATWIE Z KOKAINY [WIDEO]

Zaostrzenie przepisów

Według szwedzkich danych, tylko w ostatnim roku (do sierpnia) w Sztokholmie i okolicach wybuchły 72 strzelaniny, w wyniku których zginęło 15 osób, a 23 zostały ranne. Według policji rozwiązaniem są zwiększone patrole i większa ilość mundurowych na ulicach. Co więcej, powinny powstać organizacje, które pomogłyby młodym członkom gangu opuścić kryminalne środowisko. Szwedzki rząd pracuje nad zaostrzeniem przepisów oraz wyroków. Kary powinny być zdecydowanie bardziej surowe, szczególnie dla osób poniżej 21 roku życia. W tym momencie młodocianym przysługuje specjalne prawo do łagodzenia kar. Często kończy się to zupełnym uniknięciem konsekwencji.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.