Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień – 21 listopada

O tym, że należy być życzliwym na co dzień chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Niestety żyjemy w takim społeczeństwie, w którym czasem ludzka dobroć ginie pod przykrywką zazdrości, złości i braku zaufania. Może z tego właśnie powodu ustanowiono Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. 

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień (Hallo World Day) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Święto powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków. W 1973 roku zaprotestowali oni przeciwko konfliktowi zbrojnemu między Egiptem a Izraelem.

Po co nam takie święto?

Jedni twierdzą, że ludzie są z natury źli. Inni wierzą w ludzką dobroć. Obie te szkoły znajdują liczne przykłady na potwierdzenie swoich tez. Dlatego potrzebny jest Światowy Dzień Życzliwości. Główną ideą jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom na całym świecie, że tylko wzajemna życzliwość może być fundamentem do budowania pokoju i dobrych relacji między ludźmi. Wystarczy skierować do drugiego człowieka uśmiech, miłe słowo czy ciepłe spojrzenie. A życzliwym warto być nie tylko dla znajomych czy najbliższych, ale także w komunikacji miejskiej czy na drodze. To otwartość i empatia sprawiają, że jesteśmy w stanie wzajemnie zmienić sobie nastrój drobnymi gestami uprzejmości.

Jak obchodzić ten dzień?

Obecnie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony w ponad 180 krajach. Niemniej jednak ma mniej polityczny charakter, a bardziej uwypukla się w nim wymiar społeczny. Jego celem jest promowanie życzliwości, zachęcanie do czynienia dobra i to na wielu różnych płaszczyznach. Chodzi także o wzbudzanie w ludziach pozytywnych emocji, zachęcanie ich do dialogu, także międzypokoleniowego lub międzykulturowego. Oprócz tego jest to okazja do wyrażania protestu przeciwko antypatii, nienawiści i braku tolerancji.

Podsumowując, Światowy Dzień Życzliwości może się wydawać błahym, wymyślonym na siłę świętem. Tymczasem jego przekaz zdaje się być uniwersalny i ponadczasowy – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowo. Wystarczy naprawdę niewiele by być życzliwym. Czasem potrzeba uśmiechu, dobrego słowa albo podania ręki. W 2019 roku Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień wypada w czwartek 21 listopada.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.