Światowy Dzień Wzroku – co go psuje, badania, profilaktyka

To imponujące, że aż 80% informacji ze świata odbieramy za pomocą wzroku. Wzrok to źródło doznań i sposób na cieszenie się pięknem natury, podziwianie kolorów, dzieł sztuki czy zachodów słońca. Może właśnie dlatego ustanowiono Światowy Dzień Wzroku.

 

Dlaczego tracimy wzrok?

Każdego roku na całym świecie tysiące ludzi traci wzrok. W wielu miejscach wynika to z ograniczonego dostępu do opieki zdrowotnej. Dodatkowo jest to wynik zaniedbań. Co ważne, także i Polacy zapominają o regularnych badaniach wzroku. Dlatego też obchodzimy Światowy Dzień Wzroku (World Sight Day), który wypada 10 października.

Światowy Dzień Wzroku 2019

W 2019 roku Światowy Dzień Wzroku będzie się odbywać w formie ogólnopolskiej akcji przesiewowych badań wzroku, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki. Dla specjalistów ochrony widzenia na świecie jest to data szczególna. Jej celem jest propagowanie zdrowego widzenia i regularnych badań wzroku oraz dostępu do specjalistów w nawet najbardziej odległych zakątkach świata. W związku z tym w Polsce organizowane są bezpłatne przesiewowe badania wzroku. W naszym państwie pierwsze obchody odbyły się w październiku 2006 roku. Co ważne, w tym czasie patronat nad nimi objął Zbigniew Religa.

Co psuje wzrok?

Wiele pozornie niewinnych czynności źle wpływa na nasz wzrok. Dlatego też blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Najczęstszymi wadami są krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Co należy do podstawowych grzechów względem wzroku? Są to między innymi:

  • brak okularów przeciwsłonecznych – szkodliwe są nie tylko promienie UV, ale także kurz, piasek i wiatr
  • pocieranie oczu – w czasie czytania czy oglądania filmu pocieranie oczu zwiększa ryzyko rozwoju infekcji i zapalenia
  • niewłaściwe używanie soczewek – unikaj kontaktu soczewek z wodą, bo możesz się nabawić bakteryjnego zapalenia oka lub nawet owrzodzenia rogówki
  • unikanie lekarza – zmiany w oczach postępują szybko dlatego warto regularnie badać wzrok
  • palenie papierosów – palenie papierosów sprzyja degeneracji plamki żółtej.
Unikanie uszkodzeń wzroku

Okazuje się, że około 80% uszkodzeń wzroku da się uniknąć. Wystarczy czasem jedynie obserwować i kontrolować swoje widzenie. Ważne żebyś robił to przynajmniej raz na dwa lata.

Podsumowując, na wiele spraw nie mamy wpływu. Niemniej jednak to od nas zależy jak długo będziemy się cieszyć dobrym wzrokiem. Nie odbieraj sobie zatem tej szansy. Skorzystaj z pomocy specjalistów i badaj regularnie swój wzrok.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.