Światowy Dzień Serca – niedziela 29 września

Serce to niezwykle ważny organ w ludzkim organizmie. Z medycznego punktu widzenia jest to organ, który pompuje krew w ciele. Z kolei w przenośni serce jest niezwykle istotne żeby być dobrym człowiekiem. Kiedy przypada Światowy Dzień Serca i co oznacza to święto?

 

 Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca (World Heart Day) to święto obchodzone co roku w ostatnią niedzielę września. Inicjatywa zrodziła się w Światowej Federacji Serca (WFH), a współfinansowana jest przez WHO, UNESCO i UNICEF. Pierwsze obchody odbyły się 24 września 2000 roku. Celem tego święta i obchodów jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca. Oprócz tego chodzi też o promocję zdrowego stylu życia. Co ważne, w Polsce Dzień Serca obchodzony jest od 2002 roku, a organizuje go Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Obchody w 2019 roku

W tym roku, podczas dwudziestej edycji święta, uwaga uczestników będzie zwracana na promocję aktywnej profilaktyki fizycznej. Oprócz tego organizatorzy będą wskazywać najważniejsze zagrożenia zdrowia na progu XXI wieku. Przykładowo są to: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, nadwaga, cukrzyca, otyłość, depresja. Oczywiście do tych zagrożeń zaliczane są także używki, takie jak papierosy, alkohol i narkotyki. W ramach obchodów w Krakowie będzie można bezpłatnie zmierzyć i oznaczyć:

  • ciśnienie tętnicze
  • wagę ciała
  • BMI
  • poziom cukru we krwi
  • poziom cholesterolu.

Dodatkowo uczestnicy będą mogli skorzystać z porad kardiologów, kardiochirurgów, dietetyków czy pielęgniarek. Łącznie planowany jest udział około 300 osób ze świata lekarskiego.

Statystki

Czy wiesz, że w latach 2002-2015:

  • w Światowym Dniu Serca wzięło udział około 755 000 ludzi
  • udzielono około 115 500 porad lekarskich
  • poziom glukozy zmierzono około 39 300 razy, a cholesterolu 13 200 razy.
Święto obchodzone na świecie

Dzień Serca obchodzony jest w ponad 120 krajach na całym świecie. Najważniejszym przesłaniem jest upowszechnianie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i możliwościach profilaktyki oraz leczenia. W 2019 roku Światowy Dzień Serca przypada w niedzielę 29 września. Zwłaszcza w tym dniu zwróć uwagę na serce w jego medycznym i społecznym aspekcie. Ponieważ serce to jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele, któremu czasem przypisujemy także uczucia.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.