Suszarka automatyczna – czy warto w nią inwestować?

Suszenie prania w każdym domu odbywa się regularnie. Każdy wybiera inną metodę suszenia – jedni wolą w pokoju, inni na balkonie i świeżym powietrzu. Niestety takie pranie schnie dość długo. Sprawdź jaką pomocą jest suszarka automatyczna.

 

Suszenie prania

Im więcej domowników, tym więcej prania. A im więcej prania, tym więcej suszenia. Rozkładane suszarki stoją w domu, łazience, przedpokoju, na balkonie lub podwórku. Sprawia to, że nieustannie coś zawadza przy codziennym funkcjonowaniu. Dodatkowo suszenie zwiększa wilgotność powietrza, co w ekstremalnych warunkach może prowadzić do alergii czy zapalenia dróg oddechowych wywołanych przez pleśnie i grzyby. Co ważne, pranie na rozkładanej suszarce schnie bardzo wolno. Pomocna staje się zatem suszarka automatyczna.

Suszarka automatyczna

Po pierwsze taka suszarka nie zajmuje wiele miejsca i stoi zawsze w tym samym pomieszczeniu. Po drugie sprawia, że część ubrań nie wymaga już prasowania. Obecne na rynku suszarki są tak skonstruowane, że dbają nawet o delikatne tkaniny. Suszarki dzielą się na:

 • ładowane od góry lub od frontu
 • szerokie na 40 cm lub 60 cm
 • wolnostojące lub do zabudowy
 • jako oddzielne urządzenie lub pralkę i suszarkę w jednym urządzeniu
 • takie o różnej ładowności i klasie energetycznej.
Funkcje suszarki

Co ważne, suszarki automatyczne mają szereg różnych funkcji. Warto zwrócić uwagę na takie jak:

 • wyposażenie w pompę ciepła – zużywają mniej energii pracując na niższych temperaturach
 • efektywność suszenia – regulacja czasu suszenia i wielkości załadunku oraz monitorowanie stanu wilgotności
 • suszarka kondensacyjna – zamknięty obieg powietrza sprawiający, że nie jest wymagana zewnętrzna wentylacja
 • wąż skroplin – automatycznie usuwa wodę po suszeniu
 • sensor – urządzenie wyczuwa czy pranie jest już suche
 • typ wyświetlacza – cyfrowy, ekran LCD.
Ile kosztuje suszarka do prania

Suszarka automatyczna do prania to koszt rzędu od 1200 zł wzwyż. Cena zależy od pojemności suszarki, producenta i zastosowanych technologii czy funkcji. Co ważne pralko-suszarka też kosztuje w granicy 1500 zł. Niemniej jednak jeśli chcesz kupić urządzenie 2w1 w wyższej klasie energooszczędności, musisz się liczyć z wydatkiem rzędu 3000 zł.

Podsumowując, suszarka automatyczna do prania wyręczy cię z obowiązku rozwieszania rzeczy i jednocześnie skróci czas oczekiwania na wyschnięcie. Oprócz tego pozbędziesz się z domu stojących lub wiszących suszarek.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.