Straż Graniczna chce być najnowocześniejszą formacją mundurową

Straż Graniczna

Straż Graniczna chce być najnowocześniejszą formacją mundurową. Komenda Główna od początku roku inwestuje w samochody terenowe, quady, kamizelki kuloodporne, mundury ochronne, celowniki jak i kamery noktowizyjne. Tym razem przeznaczono aż 2 mln złotych na 228 sztuk nowej broni – karabinków MSBS GROT z krótką lufą.

Inwestycje Straży Granicznej

Straż Graniczna od lat inwestuje w specjalistyczne sprzęty, aby być jak najbardziej unowocześnioną formacją mundurową. W tym roku postanowiono zakupić samochody przeznaczony do przewozu zatrzymanych, quady, samochody ciężarowe, terenowe jak i osobowe. Warto zaznaczyć, że strażnicy poruszają się również skuterami śnieżnymi, motocyklami, na nartach, konno jak i pieszo. Co więcej, zakupiono kolejne kamizelki kuloodporne, mundury ochronne, celowniki oraz kamery noktowizyjne. Dodatkowo na stanie Straży Granicznej są samoloty oraz śmigłowce. Rok 2019 obfitował również w wiele zmian. Wymieniono wysłużone już SKS-y, czyli samopowtarzalne karabinki Siminowa. Niegdyś stanowiły one podstawowe uzbrojenie w pododdziałach reprezentacyjnych Służby Granicznej. Teraz postanowiono zainwestować w specjalnie karabinki MSBS GROT z krótką lufą, produkowane na zamówienie.

ZOBACZ TAKŻE: BILANS MARSZU WE WROCŁAWIU – WŚRÓD RANNYCH SĄ POLICJANCI

Broń do zadań specjalnych

Straż Graniczna jako pierwsza postanowiła zaopatrzyć się w karabinki MSBS GROT z krótką lufą. Broń jest niestandardowa, ponieważ z pośród 228 sztuk tylko 93 karabinków ma lufy standardowe, czyli o długości 16 cali. 135 sztuk jest wyposażone w dwie wymienialne lufy. Jedną standardową i drugą skróconą do długości 10,5 cala. Producent przekonuje, że wymiana lufy zajmuje niecałą minutę i wykorzystuje się do tego specjalnie przystosowany klucz. Jest to wersja bojowa karabinków, a krótsza lufa pozwala na używanie broni podczas zadań specjalnych – w ciasnych, wąskich pomieszczeniach, jak i w terenie zurbanizowanym.

Por. SG Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej w rozmowie z money.pl poinformowała:

W broń tego typu wyposażane są głównie placówki SG na granicy zewnętrznej oraz funkcjonariusze z Wydziałów Zabezpieczenia Działań, będących w strukturach komend oddziałów. Szczegółowe informacje dotyczące uzbrojenia Straży Granicznej są jednak objęte klauzulą niejawności.

Broń ma trafić do Straży najpóźniej 20 grudnia 2019 roku, a koszt karabinów wynosi około 2 mln złotych. Warto dodać, że jest to już druga partia tego typu uzbrojenia. Pierwsze karabiny trafiły do służb mundurowych już we wrześniu. Kontrakt podpisany na początku lipca również wynosił blisko 2 mln złotych.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.