Śmiertelna grypa w Polsce – ponad 200 tys. zachorowań

Śmiertelna grypa

Śmiertelna grypa panuje w Polsce! Epidemia koronawirusa jest w mediach bardzo nagłośnioną sprawą, przez co za mało mówi się o sytuacji w naszym kraju. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w okresie od 1 do 31 stycznia 2020 roku zarejestrował ogółem 204.726 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 59,3 na 100 tys. ludności. Odnotowano również 5 zgonów z powodu grypy.

Ponad 200 tys zachorowań i podejrzeń grypy w Polsce

Każdej jesieni i zimy, czasem nawet wczesną wiosną, w Polsce mamy do czynienia z epidemią grypy. Warto zauważyć, że na ten moment z powodu grypy umiera zdecydowanie więcej osób niż z powodu koronawirusa. Sytuacja w Chinach została nagłośniona przez media do tego stopnia, że przyćmiła problem grypy w naszym kraju. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w okresie od 1 do 31 stycznia 2020 roku zarejestrował ogółem 204.726 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 59,3 na 100 tys. ludności. Ponadto, w samym styczniu odnotowano 5 ofiar śmiertelnych, a w sezonie grypowym 2019/2019 zmarło aż 143 osób.

Warto zauważyć, że na ten moment osób zarażonych koronawirusem jest 28 344 na całym świecie, natomiast w Polsce nie odnotowano żadnego przypadku. Dlatego warto skupić się na problemie grypy w naszym kraju.

Warto przypomnieć, że jednymi z najpoważniejszych objawów choroby jest wysoka gorączka – powyżej 38 stopni Celsjusza, duszności, bóle mięśni i stawów. Grypa jest najgroźniejsza dla osób starszych, dzieci oraz osób z obniżoną odpornością. W ciężkich przypadkach wirus może osłabić chorego nawet na kilka miesięcy.


ZOBACZ TAKŻE: SĄ WYNIKI BADAŃ POLAKÓW Z WUHAN! POLSKI STUDENT Z CHIN ZASŁABŁ W GOLENIOWIE, MA OBJAWY GRYPY

Jak uchronić się przed grypą?

Kluczową sprawą, aby uniknąć grypy jest zaszczepienie się. Według danych NIZP – PZH, szczepienia pozwalają zapobiec od 40-70% zachorowań na grypę osobom poniżej 65. roku życia. Kolejnym aspektem jest noszenie masek chirurgicznych, jednak należy pamiętać o jej regularnej wymianie, ponieważ zbierają na swojej powierzchni wiele zanieczyszczeń. Lekarze przypominają o profilaktyce i podstawowych zasadach higieny, przede wszystkim o regularnym myciu rąk. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiedniej i zbilansowanej diecie połączonej z aktywnością fizyczną. Jeżeli chodzi o suplementy diety, lekarze zalecają kompleksy witamin lub witaminę C.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.