Domy, które kosztują 4 tys. dolarów i powstają w 24 godziny

Domy

Domy, które kosztują 4 tys. dolarów i powstają w 24 godziny? Jest to możliwe dzięki firmom Icon i New Story, które połączyły swoje siły i pracują nad nowymi rozwiązaniami w budownictwie. Zmodernizowali oni drukarkę 3D, która zajmuje się budową domów.

Drukowane domy

Firma Icon zajmuje się technologią budowlaną, a ponadto projektuje drukarki 3D. Natomiast New Story to organizacja non-profit. Obie przedsiębiorstwa postanowiły połączyć swoje siły. Ich pierwszym projektem było wybudowanie domu o wartości około 10 tys. dolarów w jedynie 48 godzin. Firmy nazwały to „pierwszym dozwolonym i wydrukowanym w 3D domem w Ameryce”.

Wydrukowany dom o powierzchni około 32 metrów kwadratowych jest o wiele tańszy niż tradycyjny dom lub mieszkanie o tym samym lub podobnym metrażu. Warto wspomnieć, że zanim firmy zaczęły wykorzystywać do swoich prac drukarkę 3D, New Story spędziło 8 miesięcy na budowie 100 domów o wartości 6 tys. dolarów każdy. Opracowali wówczas prototyp budynku oraz drukarkę Vulcan. Może ona stworzyć dom o powierzchni od 50 do 60 metrów kwadratowych w zaledwie 24 godziny. Koszt to około 4 tys. dolarów.

Drukarka Vulcan II

Warto zaznaczyć, że nowa, ulepszona drukarka Vulcano II jest już dostępna i niebawem zostanie wykorzystana do tworzenia małych, tanich domów. Ponadto, urządzenie może wykonać budynek bez konieczności składania poszczególnych części, ponieważ rozprowadza warstwy cementu, które tworzą ściany, a okna i drzwi instalowane są później. Vulcan II jest w stanie stawiać ściany o wysokości 2,5 metra oraz szerokości 8,5. Prezentację tego niezwykłego urządzenia można zobaczyć na poniższym filmie:

ZOBACZ TAKŻE: ZWIERZĘTA, KTÓRYM DRUKARKA 3D URATOWAŁA ŻYCIE

Drukarkę zaprojektowano tak, aby była mobilna i można było nią sterować za pomocą tabletu. Co więcej, do wybudowania domu wystarczy tylko kilku pracowników. Używany do domu cement potrafi przetrwać nawet ekstremalne warunki pogodowe. 

Pierwszy projekt domu składa się z salonu, sypialni, łazienki i przestrzeni biurowej. Firmy mają w planach wybudowanie ponad 100 takich domów w Salwadorze, ponieważ kraj ten ma trudne tereny do budowy. Tego typu tanie domy mogą przyczynić się również do walki z miejscowymi slumsami. Żeby tego było mało, Icon prowadzi aktualnie badania, w jaki sposób można wykorzystać tą technologię do budowy siedlisk na Marsie.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.