Rośnie liczba ofiar po trzęsieniu ziemi w Albanii

Rośnie liczba ofiar

Rośnie liczba ofiar po silnym trzęsieniu ziemi w Albanii. Rząd poinformował o 22 ofiarach śmiertelnych oraz około 600 rannych. Niestety liczba poszkodowanych może stale rosnąć, ponieważ akcja ratunkowa wciąż trwa. Albański premier Edi Rama ogłosił środę dniem żałoby narodowej. 

22 ofiary śmiertelne i 600 rannych

Wojsko, policja oraz ochotnicze oddziały cywilne wciąż przeprowadzają akcje poszukiwawcze. Ratownicy przeszukują gruzy z użyciem latarek i reflektorów, chcą pomóc jak największej ilości osób. Rzeczniczka albańskiego ministerstwa obrony Albana Qahajaj poinformowała: „Będziemy działać całą noc. Trzeba jednak zachowywać ostrożność, ciemności utrudniają takie akcje.”

Z najnowszego raportu ministerstwa obrony wynika, że rośnie liczba ofiar. Na ten moment w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4 zginęły 22 osoby. Są to głównie mieszkańcy nadmorskiej miejscowości turystycznej Durres, jak i Thumane na północy od stolicy Tirany. Ponadto, aż 45 osób zostało wydobytych spod gruzów. Większość ofiar zginęło w wyniku zawalenia się budynku. Resort podaje, że około 600 osób jest rannych i przebywa aktualnie w szpitalu.

 

Wsparcie wielu krajów

Do Albanii wysłano służby ratownicze z Niemiec, Macedonii Północnej, Bułgarii, Rumunii i Czarnogóry, aby pomóc w walce ze skutkami trzęsienia ziemi. Na miejscu wciąż trwają akcje ratunkowe. Ponadto, Albański premier Edi Rama ogłosił środę dniem żałoby narodowej. Polska również solidaryzuje się z Albanią. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP opublikowało na Twitterze post z kondolencjami dla rodzin ofiar.

ZOBACZ TAKŻE: TRZĘSIENIE ZIEMI W ALBANII O SILE 6,4 – SĄ PIERWSZE OFIARY

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.