Rejestr wyborców – [jak się wpisać, wniosek, 2019]

Jeżeli masz ukończone 18 lat i jesteś obywatelem Polski, masz możliwość głosowania w wyborach. Jednak jeśli chcesz głosować w miejscu swojego stałego zamieszkania lub mieszkasz za granicą w państwie Unii Europejskiej a chcesz oddać głos w Polsce – możesz złożyć wniosek i starać się o wpisanie do rejestru wyborców. [ Rejestr wyborców – jak złożyć wniosek i kto może to zrobić ].

Rejestr wyborców wniosek

Jeżeli zdecydujesz się, aby złożyć wniosek przez Internet, możesz złożyć go tutaj. Jednak przed tym musisz pamiętać o tym, że trzeba mieć profil zaufany (eGO). Wszystko dla waszego bezpieczeństwa, w celach potwierdzenia tożsamości, aby nikt inny oprócz was tego nie zrobił. Jeżeli taki macie, wystarczy się zalogować. Następnie, wybrać obywatelstwo i wskazać urząd gminy znajdujący się w mieście, w którym mieszkasz lub przebywasz na stałe.

Kolejny krok to uzupełnienie danych dokumentu tożsamości. Pamiętajcie o załączeniu skanu lub zdjęcia dokumentu. Urzędnik decyduje jak zweryfikuje dane o twoim zamieszkaniu, dlatego do wniosku należy dołączyć potwierdzenie twojego stałego zamieszkania. Należy również podać adres i oświadczenie, że tam właśnie mieszkasz. Po uzupełnieniu, sprawdź wprowadzone dane i podpisz elektronicznie wniosek. Następnie, czeka się na decyzje z urzędu, którą dostanie się do 5 dni.

Rejestr wyborców kto może złożyć wniosek

Każda osoba, która spełni te dwa punkty, może ubiegać się o wpisanie do rejestru wyborców. Po pierwsze, mieszka na stałe w innej gminie niż ta, w której jest zameldowany lub nie jest zameldowany nigdzie, ale przebywa na terenie danej gminy. Po drugie, ma prawo do głosowania, czyli skończył 18 lat i ma prawo wyborcze.

Wniosek należy wysłać do urzędu gminy, a cała usługa jest bezpłatna. Warto również przygotować login z hasłem do profilu zaufanego oraz skan dokumentu tożsamości. Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, na decyzję czeka się do 5 dni. Jeżeli nie dostaniecie do tego czasu odpowiedzi, zazwyczaj oznacza to, że nie zostaliście wpisani do rejestru wyborców. Najlepiej jest się wtedy skontaktować z urzędem.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.