Radio Nowy Świat określało „Margot” rodzajem męskim. Teraz przeprasza

radio nowy świat

Radio Nowy Świat określało „Margot” rodzajem męskim. Wszystko starał się wyjaśnić szef stacji, Piotr Jedliński. Jego słowa nie spodobały się jednak patronom Radia Nowy Świat, którzy zapowiedzieli, że natychmiast przestaną je finansować. Nie minęło wiele czasu, a Piotr Jedliński usunął wcześniejsze wpisy i wydał sprostowanie. Wiele uznanych w mediach osobistości skrytykowało postawę włodarza rozgłośni. Reakcja stacji była natychmiastowa – w sieci pojawiło się oświadczenie, w którym przyznano się do błędu. Jak na łamach swojego portalu piszą wirtualnemedia.pl, szefostwo radia „zdystansowało się od opinii Jedlińskiego”.

Radio Nowy Świat określało „Margot” rodzajem męskim. Gdy udziałowcy zagrozili wycofaniem się z finansowania, rozgłośnia szybko wydała sprostowanie w tej sprawie

Ostatni weekend stoi pod znakiem aresztowania „Margot”. Jak wyjaśnia portal Wirtualne Media, chodzi o Michała Sz., aktywistę LGBT, który identyfikuje się jako kobieta i korzysta z pseudonimu „Margot”. Zagłębiając się w temat jeszcze bardziej szczegółowo – wspomniany portal pisze, że „Margot” to osoba niebinarna. Oznacza to, że może identyfikować się przedstawiciel jednej, dwóch lub więcej płci.

Zwraca się jednak uwagę na to, iż w dokumentach „Margot” oficjalnie widnieje płeć męska. Tak też o wszystkim pisało Radio Nowy Świat. To spotkało się jednak z krytyką wielu znanych osób, na co odpowiedzieć postanowił Piotr Jedliński, prezes radia. W jego mediach społecznościowych pojawił się następującej treści wpis:

„Jeżeli Margot oraz akolici, tak bardzo apelują o poszanowanie wolności, to dlaczego nie szanują wolności mediów oraz mojej, jako osoby? Dlaczego chcą mi na siłę narzucić sposób postrzegania świata, zmuszając, żebym określał kogoś, kogo odbieram jako mężczyznę, zaimkami żeńskimi? Trwa zmasowany atak, któremu się nie poddam. To, co robicie, z wolnością nie ma nic wspólnego”
To wywołało kolejną burzę.

ZOBACZ TAKŻE: ZGUBILI SWOJE AUTA NA PARKINGU W CENTRUM HANDLOWYM – POINFORMOWALI POLICJĘ O KRADZIEŻY. OKAZAŁO SIĘ, ŻE ZAPARKOWALI W INNEJ STREFIE, NIŻ MYŚLELI

Piotr Jedliński stara się sprostować całą sytuację. Reszta załogi Radia Nowy Świat nie popiera pierwszego stanowiska Jedlińskiego

Po skasowaniu wyżej cytowanego wpisu, Piotr Jedliński zdecydował się na kolejny komunikat. Tym razem pisał:

Miałem na celu obronę niezależności naszego radia także przed naciskami opinii publicznej. Jednak dalsze działania władzy wobec Margot, zwłaszcza osadzenie jej w areszcie dla mężczyzn, ze skandalicznym komentarzem jednego z polityków, istotnie zmieniło w moich oczach kontekst całej sprawy. Nie zamierzałem i nie zamierzam bronić prześladowania mniejszości przez władze. Nie zamierzałem dołączać do prześladujących.
Po czasie do całej afery odniosła się pozostała część załogi Radia Nowy Świat. Wszystko można zobaczyć poniżej:

Radio Nowy Świat z powodzeniem działa od 7 lipca tego roku i bardzo sprawnie się rozwija. Istotną częścią finansów rozgłośni są wpływy od wspierających cały projekt. Według Wirtualnych Mediów, przekroczyły one już 2 miliony złotych i zbliżyły się do granicy 3 milionów. Utrata finansowania, której widmo pojawiło się w komentarzach po wpisie Piotra Jedlińskiego, mogłoby oznaczać poważne konsekwencje dla funkcjonowania radia.

źródło: Facebook, Wirtualne Media

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.