Prawie 80% polskich szpitali chce zatrudnić personel z Ukrainy

brakuje w szpitalu personelu

Prawie 80% polskich szpitali chce zatrudnić personel medyczny z Ukrainy. Wiąże się to z obszerną dokumentacją, jednak jak wynika z ankiety – chodzi o niedobór talentów w tej branży. Ostatnio jest głośno na temat sytuacji w placówkach medycznych, gdyż brakuje ludzi do pracy. Mowa o lekarzach, pielęgniarkach oraz ratownikach medycznych. 

Ciężka sytuacja w polskich szpitalach – brakuje rąk do pracy

O ciężkiej sytuacji w polskich placówkach służby zdrowia mówi się już od dawna. Jednak w coraz większej ilości miejsc, brakuje rąk do pracy. Mowa tutaj nie tylko o lekarzach – dotyczy to również pielęgniarek i ratowników medycznych. W związku z tym zmniejszyła się liczba karetek specjalistycznych.

Kolejki do specjalistów niestety się zwiększają, a czas oczekiwania w większości przypadkach jest niewyobrażalnie długi. Więcej przeczytacie na ten temat w tym artykule.

 

Prawie 80% polskich szpitali chce zatrudnić personel z Ukrainy – ankieta

Aktualnie, do mediów trafiła informacja, że polskie szpitale planują zatrudnić personel medyczny z Ukrainy. Jak podaje Gazeta Wyborcza, z ankiety Manpower „Niedobór talentów w branży medycznej” wynika, że prawie 80% placówek zatrudniłaby pracowników z zagranicy. W 7 na 10 szpitali brakuje pielęgniarek i lekarzy.

Jednak jakie problemy pojawiają się w związku z zatrudnieniem? Sytuację skomentował ekspert Manpower Life Science Jacek Kopacz:

Problemem w zatrudnieniu personelu medycznego z Ukrainy jest mnogość przepisów związanych z uzyskaniem prawa wykonywania zawodu przez lekarzy i pielęgniarki zza wschodniej granicy oraz brak ich standaryzacji. W Polsce każda placówka medyczna ma własne wytyczne dotyczące nostryfikacji dyplomów. Procedury mogą przeciągać się nawet do pół roku, a ich koszty sięgają do kilkunastu tysięcy złotych. Ponadto, lekarze spoza Unii Europejskiej muszą przejść pozytywnie etap nadania statusu imigracyjnego oraz zdać egzamin językowy. Te elementy są obligatoryjne, by lekarz z zagranicy mógł starać się o pozycję samodzielnego specjalisty, zaczynając od 13-miesięcznego stażu pod opieką doświadczonego lekarza

Owe badanie objęło 71 szpitali z całej Polski, natomiast dane zbierano od stycznia do lutego bieżącego roku.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.