Poznaj domowe sposoby na mole spożywcze- przydatne porady

Każdy, kto miał w przeszłości do czynienia z molami wie, jak ciężko się ich pozbyć. Są uporczywymi szkodnikami i w razie ich obecności, należy pozbyć się większości produktów z kuchni. Poznaj domowe sposoby na mole spożywcze – mamy kilka przydatnych porad, które mogą wiele zmienić. 

Jak wyglądają mole?

Mol spożywczy to nic innego jak omacnica spichrzanka, czyli domowy szkodnik. Możemy go spotkać w produktach takich jak mąka, cukier czy ryż. Jednak jak go rozpoznać? Jak wyglądają mole?

 

Larwy są białe. Natomiast osobniki dorosłe są z wyglądu podobne do ćmy. Są brązowo-szare, a na skrzydłach można zauważyć poprzeczne, szaroniebieskie paski. Latają dość wolno, ale ruch skrzydeł to bardzo dynamiczna operacja. Dlatego warto wiedzieć jak wyglądają, aby je zidentyfikować i zacząć działania, ponieważ jedzenie z molami do niczego się nie nadaje.

Domowe sposoby na mole spożywcze

Pewnie jesteście ciekawi co trzeba zrobić, aby zwalczyć mole spożywcze. Poznaj domowe sposoby. Po pierwsze, najlepiej zawartość produktów typu mąka, ryż, cukier itp. przesypać do zamykanych pudełek lub słoików. Torebki są nieszczelne i nie wystarczy ich tylko zawinąć, aby uniknąć inwazji.

Bardzo często zdarza się tak, że mole przyniesiemy ze sklepu, w którym robiliśmy wcześniej zakupy. Wtedy należy przejrzeć wszystkie produkty i dokładnie sprawdzić czy gdzieś ich przypadkiem nie znajdziemy. Zalecamy wyczyścić wszystkie szafki i te rzeczy, które nie są zamknięte, przenieść do słoików.

Warto również sprawdzić wentylację. Jeżeli nie macie jej zabezpieczonej siatką, lepiej taką kupić. To z pewnością utrudni molom dostanie się do środka. Warto również zainwestować w pułapki na mole, czyli tzw. lepki, które nakleja się w szafkach. Wtedy mole przyklejają się do nich.

Dobrym rozwiązaniem jest ocet jabłkowy lub cedr. Można rozłożyć to w szafkach a ocet nalać do małej miseczki i dzięki temu zapachowi prawdopodobieństwo pojawienia się moli jest dość małe. Niektóre osoby polecają skórki z cytrusów, dlatego zalecamy to sprawdzić!

To są jedne z najważniejszych domowych sposobów na mole spożywcze. 

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.