Polski miliarder chce wybudować elektrownię atomową

Polski miliarder chce wybudować elektrownię atomową

Polski miliarder chce wybudować w Oświęcimiu elektrownię atomową. Grupa Synthos wspierana przez Michała Sołowowa podpisała już porozumienie z GE Hitachi Nuclear Energy. W ciągu najbliższych 10 lat chce postawić pierwszy w Polsce reaktor jądrowy o mocy 300 MW.

Technologia małych reaktorów modułowych

Polski miliarder – Michał Sołowow będzie pierwszym na świecie prywatnym przedsiębiorcą, który zaangażował się we wdrażanie technologii małych reaktorów modułowych (SMR -small modular reactors). GE Hitachi Nuclear Energy wydał oświadczenie, z którego wynika, że porozumienie zostało podpisane już 5 września. Pierwszy reaktor wodno-wrzący BWRX-300 o mocy 300 MW ma być wybudowany w ciągu najbliższej dekady. Warto dodać, że szacowany koszt inwestycji to około 1 mld $! Warto dodać, że jest to o 60% mniejsza kwota niż w innych projektach SMR. W rozmowie informatorów z portalem forsal.pl można przeczytać:

Celem inwestycji Michała Sołowowa w energetykę nuklearną jest głęboka dekarbonizacja polskiego przemysłu, która jest nieuchronnym warunkiem konkurencyjności na globalnych rynkach. Obecnie prowadzony jest proces przygotowania do wymiany instalacji węglowych na turbiny gazowe w zakładach Synthosu oraz inwestycje w projekty zielonej energii. W perspektywie następnej dekady nieuchronny będzie jednak dostęp do najnowszych technologii zeroemisyjnych takich jak SMR.

ZOBACZ TAKŻE: ELON MUST OPUBLIKOWAŁ TWEETA Z KOSMOSU – STARLINK ZADZIAŁAŁ

Polityka energetyczna w Polsce

Przemysł jest gałęzią gospodarki, która emituje największe ilości zanieczyszczenia. Przetransformowanie jej w niskoemisyjne wiąże się z ogromnymi kosztami. Odejście od węgla zapewni pozytywny wpływ na  przemysł i państwo oraz zadba o środowisko. Warto jednak wspomnieć, że zaangażowana w to przedsięwzięcie spółka Synthos generuje przychody w wysokości blisko 2 mld euro. Co więcej jest to największy producent kauczuku syntetycznego i polistyrenu w Europie, a trzeci na świecie. Jeżeli chodzi o sytuację elektrowni jądrowych w Polsce to od dawna były to jedynie plany i niespełnione obietnice. Ministerstwo Energii przygotowało już plan polityki energetycznej na czas do 2040 roku, z którego wynika, że w planach jest budowa aż sześciu reaktorów.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.