Dzień Studenta – czy 17 listopada to tylko radosne święto?

Wydawać by się mogło, że Dzień Studenta to jedynie święto wszystkich związanych z uczelniami wyższymi. Studenci kojarzą nam się obecnie jedynie z beztroską i radością życia, czy chwytaniem chwili. Tymczasem Dzień Studenta obchodzony 17 listopada to wspomnienie pewnej smutnej i tragicznej chwili.

 

Skąd się wziął Dzień Studenta?

Dzień Studenta obchodzimy od 1941 roku. Ustanowiony został na pamiątkę krwawo stłumionego protestu czechosłowackich studentów przeciwko inwazji nazistów 1939 roku. Międzynarodowy Dzień Studenta obchodzony jest z inicjatywy Europejskiego Forum Studentów. To interdyscyplinarna organizacja studencka zrzeszająca ponad 13 tysięcy członków z całej Europy. Działa w ponad 260 miastach akademickich w ponad 40 krajach. Jej celem jest promocja idei Wspólnej Europy wśród młodzieży. Święto to jest okazją do nostalgii, ale także afirmacji czasu, który wielu uznaje za najpiękniejszy okres w życiu.

Jak świętować ten dzień?

Dzień Studenta obchodzimy 17 listopada w ponad 60 krajach świata. Tej okazji towarzyszą liczne konferencje, imprezy i manifestacje organizowane przez studenckie organizacje czy koła naukowe. W Polsce dzień ten jest prawie w ogóle nieobchodzony. Co więcej, mało kto w ogóle wie, że taka okazja do świętowania istnieje. W 2019 roku Dzień Studenta wypada w niedzielę 17 listopada.

Ilu jest studentów w Polsce?

Szacuje się, że na początku 2019 roku w uczelniach polskich kształciło się 1230,3 tys. osób. W ciągu ostatnich 10 lat liczba studentów systematycznie zmniejsza się. Największą liczbę absolwentów odnotowano w roku akademickim 2010/2011. Od tego casu obserwujemy spadek liczby absolwentów. Wśród najczęściej wybieranych kierunków są takie jak:

  • biznes, administracja, prawo – 22% wszystkich studentów
  • technika, przemysł, budownictwo – 17,2% studentów
  • nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja – 11,5% studentów
  • zdrowie i opieka społeczna – 11,5% studentów.
Czy warto studiować?

Dyplom magistra do niedawna był uznawany za wyróżnienie i przepustkę do wymarzonej kariery zawodowej. Niemniej jednak dziś rynek pracy weryfikuje powiększającą się liczbę absolwentów. Dziś bardziej liczy się doświadczenie i umiejętności praktyczne, a nie posiadany dyplom.

Podsumowując, Dzień Studenta to czas, kiedy żacy mogą świętować najpiękniejszy okres swojego życia. Niemniej jednak warto pamiętać, że święto zrodziło się z potrzeby upamiętnienia ważnego wydarzenia. To właśnie w 1939 roku studenci w Pradze wyszli na ulice i protestowali przeciwko wtargnięciu nazistów. Manifestację krwawo stłumiono przez co zginęło wielu studentów, a 1200 trafiło do obozów koncentracyjnych.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.