Podatek od czynności cywilnoprawnych: kto płaci, online, 2019

Podatek od czynności cywilnoprawnych – zapłacisz go, jeżeli nie płacisz podatku VAT. Sprawdź najbardziej przydatne informacje, które z pewnością pomogą ci dowiedzieć się tego, czego szukasz. Kto ma go opłacić w konkretnych sytuacjach i ile wyniesie koszt. 

Podatek od czynności cywilnoprawnych (CCP) kto płaci

Pewnie się zastanawiacie, kto płaci podatek od CCP?. Istnieje kilka rodzajów umów, dlatego warto je sprawdzić. W przypadku zamiany, obowiązek zapłaty podatku należy do osoby, która zamienia. Dodatkowo, wystarczy fakt, iż jeden z produktów znajduje się na terenie Polski, gdyż umowy dotyczą produktów znajdujących się w naszym kraju. Natomiast jeżeli są w innym, to ich nabywca ma siedzibę w Polsce lub tutaj mieszka. Podobnie jest podczas sprzedaży, gdyż podatek płaci osoba, która kupuje.

Kolejny przypadek: darowizna. Płaci wtedy osoba, która ją otrzymała, na przykład dostała samochód. W sytuacji zniesienia współwłasności, dokonanie opłaty należy do osoby, która zostaje jedynym właścicielem lub tej, której udział we współwłasności wzrośnie. Na przykład dwóch znajomych posiadają jakiś sprzęt: motor czy jacht. Ty chcesz oddać swoją część koledze, więc ustalacie wspólnie ile pieniędzy ty masz dostać. Znajomy staje się właścicielem rzeczy i to on płaci podatek.

W sytuacjach takich jak: ustanowienie hipoteki, płaci ustanawiający hipotekę. W umowie spółki cywilnej, wspólnicy. Pożyczka, osoba pobierająca pieniądze.

Podatek od czynności (CCP) kiedy nie trzeba płacić?

Osobami zwolnionymi z płacenia podatku są: osoby, które zakupiły m.in. sprzęt rehabilitacyjny, motory, samochody czy wózki i mają orzeczenie o znacznym, umiarkowanym i lekkim stopniu niepełnosprawności. Dodatkowo Skarb Państwa czy organizacje pożytku publicznego. Nie dokonuje się opłat w sytuacjach kupowania obcych walut czy w momencie pożyczenia pieniędzy od rodziny, nie przekraczających kwoty 9637 złotych.

Podatek od czynności cywilnoprawnych wniosek

Wniosek należy złożyć do 14 dni od momentu zawarcia umowy. Należy go złożyć w urzędzie skarbowym. Wniosek znaleźć można tutaj, natomiast po wypełnieniu można osobiście dostarczyć do placówki lub wysłać to pocztą.

W przypadku sprzedaży, zamiany, zniesienia współwłasności czy darowizny, płacimy 2% przy rzeczach ruchowym. 1% – prawa majątkowe. Przy ustanowieniu hipoteki, koszt to 19 złotych, natomiast w spółkach to 0,5%.

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.